آخرین اخبار : 

رفتار پیامبر اسلام (ص) الگویی برای ما

رفتار پیامبر اسلام (ص) الگویی برای ما

       پیامبر و کودکان

وفای پیامبر :

[ عمار می گوید : پیش از بعثت ، من و حضرت محمد (ص) با هم چوپانی می کردیم . یک روز به او پیشنهاد کردم که فلان منطقه چراگاه خوبی برای گوسفندان است فردا به آنجا برویم . حضرت محمد (ص) پذیرفت . من فردا به آنجا رفتم و دیدم پیامبر (ص) قبل از من به آنجا رسیده است ولی گوسفندان خود را از چریدن باز می دارد . پرسیدم چرا نمی گذاری گوسفندان بچرند ؟ فرمود : چون وعده من با تو این بود که با هم شروع کنیم ، نخواستم قبل از تو گوسفندان من از این چراگاه استفاده کنند ]۱ .

صداقت پیامبر با مردم :

[ یکی از فرزندان پیامبر (ص) ، به نام ابراهیم در کودکی از دنیا رفت ، اندکی پس از مرگ او خورشید گرفت ، مردم گمان کردند که این خورشید گرفتگی به خاطر فوت ابراهیم است . ولی پیامبر (ص) فوراً مردم را جمع نمود و فرمود : گرفتن خورشید به خاطر مرگ فرزندم نبوده است . او بدین وسیله مردم را از جهل و خرافه حفظ نمود . در حالی که اگر هر سیاستمداری بود با شعار « هدف وسیله را توجیه می کند » از این تصور و فکر غلط مردم سوء استفاده می کرد و علاقه ناروای آنان را می ستود]۲ .

عبادت پیامبر :

[ چون پاسی از شب می گذشت رسول خدا (ص) از بستر بر می خاست و پس از گرفتن وضو و زدن مسواک و تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم ، در گوشه ای به عبادت می پرداخت و اشک می ریخت . بعضی از همسرانش که او را به این حال می دیدند می گفتند : تو که گناهی نداری چرا این قدر اشک می ریزی ؟ می فرمود : آیا بنده شاکر خدا نباشم ؟

امّ سلمه می گوید : شبی پیامبر در خانه من بود ، نیمه شب ، او را نیافتم به سراغش شتافتم ، دیدم در تاریکی ایستاده ، دست ها را بلند کرده ، اشک می ریزد و می گوید : خدایا ! نعمت هایی که به من داده ای از من مگیر ، دشمنم را خشنود مکن ، به بلاهایی که مرا از آنها نجات دادی گرفتارم مکن ، حتی به اندازه چشم بر هم زدنی مرا به خود وامگذار . به او گفتم پدر و مادرم فدایت شوند ، شما که بخشوده شده ای ! فرمود : هیچ کس از خدا بی نیاز نیست . حضرت یونس (ع) آنی به خود واگذار شد ، در شکم ماهی زندانی شد ( بحارالانوار ، ج ۱۶ ، ص ۲۱۷ ) .

به هنگام نماز می لرزید و هرگاه نماز را به تنهایی می خواند رکوع و سجود آن را طول می داد ولی هرگاه به جماعت نماز می خواند بسیار عادّی و ساده برگزار می کرد . به یکی از یارانش که امام جماعت سایر مسلمانان شده بود سفارش فرمود : هر گاه با مردم به نماز می ایستی سعی کن بعد از حمد ، سوره ی کوچکی قرائت کنی و نماز را طول ندهی ] ۳.

دلسوزی و مهربانی پیامبر:

[ پیش از بعثت پیامبر (ص ) زندگی بر مردم سخت شد و کم کم کار به قحطی کشید ، مردم به وحشت افتاده بودند ، از جمله حضرت ابوطالب پدر بزرگوار حضرت علی (ع) که پیرمردی عیالمند و کم درآمد بود ، نیاز شدیدی به کمک داشت .

پیامبر (ص) با عموی خود (عباس ) بنا گذاشتند خدمت ابوطالب برسند و هر یک ، یکی از فرزندان او را به خانه خود بیاورند و بدین ترتیب مخارج زندگی او را سبک کنند . این تصمیم عملی شد . عباس ، جعفر را به خانه خود برد و پیامبر (ص) ، علی (ع) را به منزل آورد و از همان اوان کودکی مربّی او گردید .

بر خلاف رهبرانی که هنگام احساس خطر ، اول جان خود را از حادثه به در می برند و پا به فرار می گذارند و مردم و هواداران را در گرفتاری ها رها می کنند ، پیامبر (ص) در مکه ماندند و به برخی هواداران خود فرمان هجرت به حبشه را صادر فرمودند و به هنگام هجرت به مدینه نیز اول مسلمانان را فرستادند و بعد خودشان هجرت نمودند ] ۴.

همگامی پیامبر با یاران :

[ در سفری که رسول خدا (ص) با اصحاب داشتند ، هنگام تهیه ی غذا هر یک از آنان کاری را قبول کردند ، پیامبر (ص) هم هیزم جمع کردن را بر عهده گرفت و هر چه اصحاب خواستند از کار پیامبر (ص) جلوگیری نمایند نپذیرفت .

در مورد دیگری که پیامبر (ص) از شتر پیاده شدند و برای بستن آن به گوشه ای می رفتند اصحاب آمدند تا شتر را از پیامبر (ص) بگیرند و افسار آن را ببندند اما پیامبر نپذیرفت و فرمود : سعی کنید کار خود را به دیگران واگذار نکنید ] ۵.

قاطعیت پیامبر :

[ عده ای خدمت آن حضرت رسیدند و گفتند : ما به تو ایمان می آوریم به شرط اینکه نماز نخوانیم .

اما پیامبر (ص) نپذیرفت زیرا حاضر نبود به قیمت زیاد شدن پیروان گوشه ای از مکتب آسیب ببیند . این دیگرانند که برای به دست آوردن پیروان زیاد تر هر لحظه به شکلی و نامی و آرمی تغییر روش می دهند و همچون تجار دنبال پیدا کردن مشتری هستند ] ۶.


ارجاعات


 

کتاب : سیره پیامبر اکرم (ص) با نگاهی به قرآن کریم / مولف : محسن قرائتی / ناشر : مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن / چاپ سوم ۱۳۸۵

۱ ـ همان /ص ۴۲

۲ ـ همان /ص ۴۲

۳ ـ همان /ص ۳۶ و ۳۷

۴ ـ همان /ص ۳۹ و ۴۰

۵ ـ همان /ص ۴۱

۶ ـ همان /ص ۴۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.