آخرین اخبار : 

مخالفت اسلام با لیبرالیسم ، نقد لیبرالیسم

مخالفت اسلام با لیبرالیسم

              نقد لیبرالیسم

[ اسلام با این مکتب سازگاری ندارد و آن را امری مردود می شمارد . برخی از دلایل مخالفت اسلام با لیبرالیسم به اختصار به شرح زیر است :

۱ ـ آزادی فرد از نظر اسلام در چارچوب عقل و شرع معنا می یابد ، اما از نظر لیبرالیسم فرد تا آنجا که به آزادی جامعه و دیگران ضرر نرساند ، آزاد است ، حتی اگر این آزادی با فطرت و عقل مغایر باشد . از نظر این مکتب اگر فردی بخواهد به جسم و جان خود لطمه ای وارد کند ، آزاد است ، اما اسلام چنین اجازه ای به افراد نمی دهد .

۲ ـ لیبرالیسم فرد را در پیروی از هوس های شخصی و اباحی گری آزاد می داند . بر این اساس انسان لیبرالیسم ، انسانِ نفس اماره و عقل ِ خود بنیاد است ، اما انسانِ اسلام ، ضمن اشباع عقلایی غرایز ، انسانِ نفس لوّامه و مطمئنه ، انسانِ عقل و انسانِ متکی به وحی است .

۳ ـ از نظر لیبرالیسم ، افراد در نوع پوشش آزادند . اما از نظر اسلام ، انسان ها ( مرد یا زن ) در پوشش خود می بایست ، شرایط خاصی را رعایت نمایند . مثلاً افراد مجاز نیستند عریان در جامعه حاضر شوند . این امور تنها در محدوده ی خصوصی و زندگی شخصی در چارچوب شرع آزاد است .

۴ ـ در مکتب لیبرالیسم افراد در خوردن و آشامیدن آزادند و به عنوان مثال اگر کسی شراب ، مردار ، خون ، نجاست و مانند آن را تناول کند ، منعی وجود ندارد . اما از نظر اسلام محدوده ی حلال و حرام ها مشخص شده ( آیات ۱۷۲ و ۱۷۳ سوره بقره ) و آزادی در خوردن و آشامیدن مشروط به عدم اسراف است .

۵ ـ اسلام آزادی هجو ، بیهوده گویی ، تمسخر و غیبت را مجاز نمی داند ( آیات ۱۱ و ۱۲ سوره حجرات و آیه ۶ سوره لقمان ) ، ولی در مکتب لیبرالیسم اینگونه امور مجاز است .

۶ ـ لیبرالیسم انسان ها را در اخلاق جنسی خود آزاد می گذارد ، در این مکتب زنا و همجنس بازی و انواع انحرافات جنسی آزاد است . اما از نظر اسلام چنین بی بند و باری های جنسی مجازات شدید دنیوی و اخروی دارد ( آیات ۲ و ۳ سوره ی نور ) .

۷ ـ اسلام ، انسان ها را به « امر به معروف و نهی از منکر » توصیه نموده ، نوعی نظارت عمومی و مسئولیت همگانی را برای همه قایل است . از نظر اسلام ، انسان ها نباید نسبت به ناهنجاری های اجتماعی و فردی ، بی تفاوت باشند . اما از نظر لیبرالیسم ، امر به نیکی ها و باز داشتن دیگران از بدی ها با آزادی انسان ها در تضاد است و فضولی در اموردیگران محسوب می شود .

۸ ـ از نظر اسلام ، دین امری جامع و کامل بوده ، به همه ی حوزه های فردی ، اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و … مربوط است . قلمرو دین ، قلمرو حداکثری است و علاوه بر دنیا ، آخرت انسان ها را نیز در بر می گیرد . اما از نظر لیبرالیسم ، دین پدیده ای فردی یا خصوصی همچون ورزش است . قلمرو دین محدود به شخص است نه اجتماع و سیاست و اقتصاد . در این تعریف ، دین رابطه ای است فردی که هر کس آزاد است با خدا داشته باشد یا اینکه الحاد اختیار کند .

۹ ـ لیبرالیسم به سکولاریسم ( جدایی دین از سیاست ) معتقد است . در این مکتب اخلاق از سیاست جدا بوده ، سیاست امری دنیوی محسوب گردیده ، خدا و دین از آن کنار گذاشته می شوند . اما در مکتب اسلام ، دین ، سیاست و اخلاق ، پیوندی ناگسستنی با هم دارند . سیاست پدیده ای دنیایی ـ آخرتی است . هدف از سیاست و حکومت خدمت به مردم ، هدایت ، سعادت ، قسط و عدالت ، رفاه و نه تجمل گرایی ، بندگی خدا و رسیدن به بهشت الهی است . قدرت به عنوان ابزار رسیدن به این اهداف متعالی مورد توجه است . اما در لیبرالیسم ، هدف از سیاست ، کسب قدرت دنیایی ، قدرت طلبی ، رفاه دنیا و لذت پرستی است .

۱۰ ـ از نظر اسلام مشروعیت حکومت الهی است اما از نظر لیبرالیسم ، مشروعیت آن مردمی است . در اسلام مشروعیت حاکم و قانون (شرع ) مستقیم یا غیر مستقیم از خداوند منشأ می گیرد . اما در لیبرالیسم همه ی این امور به مردم ارتباط دارد .

۱۱ ـ لیبرالیسم بر بنیاد اومانیسم استوار بوده ، بنابراین انسان محور است اما در مقابل ، مکتب اسلام خدا محور است . از نظر اسلام انسان اصالت ندارد ، اما در عین حال ، از کرامت بالایی برخوردار بوده ، خداوند همه ی آنچه در آسمان ها و زمین است ، برای او خلق نموده است . انسان اشرف مخلوقات است .

۱۲ ـ اسلام در مقابل اصالت فرد یا جمع ، اصالت را به حق می دهد و متناسب با آن فرد یا جمع را مورد توجه قرار می دهد ، اما لیبرالیسم بر اصالت فرد تأکید دارد .

۱۳ ـ تساهل و تسامح لیبرالی از نظر اسلام پذیرفته نیست . اسلام در مقام پذیرش دین ، اجباری برای افراد ایجاد نمی کند ( آیه ۲۵۶ سوره بقره ـ لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی ) . همچنین دعوت به دین با استفاده از بهترین روش ها یعنی بر اساس حکمت ، پند نیکو و مجادله صورت می گیرد . شریعت اسلام نیز ، شریعتی آسان بوده ، خداوند سخت گیر نیست ( آیه ۱۸۵ سوره بقره ـ یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر ) و فراتر از توان و وسع انسان ها ، افراد را مکلف نمی کند ( آیه ۲۸۶ سوره بقره ـ لا یکلف الله نفسا الا وسعها ) . اندیشه و عقاید تا زمانی که از مسیر حق ، ادب و قانون خارج نشود ، پذیرفته است . اما در عین حال اسلام ، سهل انگاری و سازشکاری در امر دین را مردود می داند و در مقام اجرای قوانین اسلامی یا مجازات مجرمان و اخلال گران در نظم اجتماعی ، معامله و سازش نمی کند .

۱۴ ـ اسلام دین نجات ، زندگی پاک و دعوت کننده ی انسان ها به راه راست است ، آنان را به منبع لایزال رحمت و فیض الهی وصل نموده ، مبشّر آینده ای خوش و سعادت بخش می باشد . اما لیبرالیسم انسان ها را از رحمت و امداد الهی مأیوس نموده ، با دنیا پرستی و مادیگرایی ، افراد را در پیمودن راه فساد و گمراهی آزاد می گذارد . به هر روی لیبرالیسم از نظر اسلام کاملاً مردود و مطرود است .]۱


ارجاعات


 

 

1ـ کتاب : نقدی بر اومانیسم و لیبرالیسم / نویسنده : دکتر آیت قنبری / ناشر : فراز اندیشه / چاپ اول ۱۳۸۳ / صفحه ۱۳۳ و ۱۳۴ و ۱۳۵ و ۱۳۶ و ۱۳۷ و ۱۳۸ و ۱۳۹

چاپ مطلب

 1. امیر مسعود گفت:

  در هر جامعه ای که دین با سیاست یکی شد نتیجه ای جز شکست و ویرانی برای آن جامعه نداشت ما این مورد ها را در ساسانیان و در غرب دیدیم چرا دوباره باید این عمل شکست خورده را دوباره تکرار کنیم ؟

  خوب این سوال را می توان بر عکس نیز گفت. مثلا می توان گفت در جوامعی که دین و سیاست هم با هم یکی نبوده فجایع و وبرانی بروز کرده. حکومت های غیر دینی زیادی نیز موفق نبودند و شکست خوردند. حکومت هخامنشی غیر دینی بود. حکومت اشکانی نیز به آزادی عقاید معتقد بود. چرا باید علیرغم داشتن چنین تجربه ای باز هم حکومت غیر دینی تشکیل داد؟
  فکر می کنم پاسخ شما را در سوالم دادم
  متشکرم از حضورتان

 2. علی گفت:

  اینها بیشتر نظر اسلام گرایانه تا خود اسلام. لیبرال میگه آزادی تا حدی که عقل سالم تاییدش کنه ولی اسلامگریان برعکس معناش میکنند. بنظرم دین امری شخصی است و نباید در امور حکومتداری دخالتش داد که حکومت لیبرال منطق تر وسالم تر از حکومت اسلامیست چون جایی واسه دور زدن نداره. پس بهتر بگید لیبرال از نظر اسلام گرایان نه اسلام. لیبرالیسم جلوی سواستفاده ها رو میگیره برعکس اسلام گرایان که با تبصره و ماده همون بی بندباری هایی رو که به لیبرال ها نسبت میدن خودشون در سایه امن اسلام مرتکبش میشن. لیبرال به ضرر اسلام گرایان است تا اسلام و فرد.


  آزادی موجود در اروپا را عقل سالم تأیید نمی کنه
  ما در دنیا حکومت لیبرال نداریم
  همه حکومت های دنیا نشأت گرفته از مکتب رئالیسم هستند پس حکومتهای جهان رئالیستی هستند و فلسفه ماکیاول را قبول دارند منتها پشت نقاب لیبرالیسم مخفی می شوند. عملا لیبرالیسم معنایی ندارد . این مکتب پوشالی تأمین کننده منافع هوادارن دو مکتب رئالیسم و کاپیتالیسم هست.
  برای اینکه در کشورهای جهان سوم حکومت های مرکزی قوی روی کار نیاید، از لیبرالیسم و دموکراسی و آزادی خواهی صحبت به میان می آورند و آنها را به جان دولتهایشان بیاندازند. بدین شکل این کشورها بازار مصرف آنها باقی خواهند ماند.

  لیبرالیسم اوج سوء استفاده گری است.
  می گوید هر ملتی حق دارد آزادانه سرنوشت خودشان را رقم بزنند . اما حتما باید لیبرالیسم و دموکراسی را انتخاب کنند و گرنه با حمله نظامی و هر راه دیگری که می شود باید ما آنها را به لیبرالیسم سوق دهیم. این را می گویند دیکتاتوری لیبرالیستی . این یعنی سوء استفاده گری از مفهوم پوشالی آزادی .
  اسلام خودش مفهوم آزادی را به درستی تبیین و تشریح کرده . اما لیبرالیسم اوج آزادی اش سکس و پورن و ارتباط نامشروع با محارم و … است . هدف از لیبرالیسم انجام تکالیف اجتماعی نیست . بلکه هدفشان این است که با استفاده ابزای از زن و به بیگاری کشیدن مردان دنیا را به کام سرمایه داران کنند.

  اسلام فردی نیست
  اسلام به اندازه کافی حدیث و آیه در مورد تکالیف اجتماعی و فرهنگی و سیاسی دارد.

 3. امیر گفت:

  س..بنظرمن حکومت اسلامی باتوجه به نمونه هایه موجودآن دردنیا محکوم به شکست است چون شرایط روبرای سواستفاده هایه انسانی بسیاربازوهموارمیکنه.اما درلیبرال دموکراسی حداقل ازاین نوع گردنکشی ودیکتاتوری جلوگیری وحداقل تساوی روبرای انسانهایه یک جامعه فراهم میکنه….باتشکر

  علیک …
  فعلا دور دور لیبرال دموکراسی است . منتها هنوز ما نه تعریف مشخصی از آزادی داریم و نه از دموکراسی.
  خود سردمداران آنها رفتند به سمت لیبرال ـ کمونیسم .
  که هم بخشی از کمونیسم را پذیرفتند و هم بخشی از لیبرالیسم را .
  بزرگان این مکتب بیل گیتس و سوروس می باشند.
  اگر لیبرال دموکراسی جوابگو بود دیگر چه نیازی داشتند که تلفیق کنند.
  در مورد حکومت اسلامی اختلاف نظر بسیار است و نظر شما نیز محترم می باشد

 4. ح گفت:

  این دیدگاه های روبات ها رو حذف کنید . شخصی نظر نداده. باید افزونه مربوطه رو نصب کنید روی ورد پرس تا نیاید

  ممنون از حضور و توصیه تان. فعلاً مقدور نیست اما در آینده به توصیه تان عمل می کنم.
  یکی می گفت روبات ها هم دل دارند بذار دلشان خوش باشه که نظراتشان تأیید میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.