آخرین اخبار : 

ناتورالیسم یا طبیعت‌گرایی naturalism(یکی از مکاتب ادبی)

ناتورالیسم یا طبیعت‌گرایی naturalism(یکی از مکاتب ادبی)

ناتورالیسم

مکتبی است که هنرمند در آن به تقلید مو به موی طبیعت توجه دارد و معتقد است که طبیعت را باید چنانکه هست توصیف و تقلید کرد. این سبک چهارچوب محدودتری نسبت به رئالیسم دارد و پیشروان آن می‌کوشیدند روش تجربی را در ادبیات رواج دهند و مانند مسایل ریاضی برای آن، پایه و اساس علمی و معیار و محک منطقی قائل شوند و در آثار خود، انسان را محکوم آیین طبیعت و جبر علمی نشان دهند نه آزاده و با اراده.

طبیعت‌پردازان به مسایل و مقررات مذهبی و اجتماعی پایبند نبودند و به وراثت و همخونی توجهی خاص نشان می‌دادند و وضع جسمی را مهمتر و اصیلتر از حالت روانی می‌انگاشتند و می‌کوشیدند از نوشته‌های خویش نتایجی علمی به دست آورند؛ در آغاز و انجام داستان به ترتیب و توالی واقعی حوادث توجه داشتند نه به نظم معمولی و اصولی. کردار و افکار بیهوده و بی‌سر و ته و امیال و غرایز حیوانی را بی‌پرده تصویر می‌کردند و گفتار اشخاص و قهرمانان را به همان زبان محاوره می‌آوردند.

این سبک که در اروپا در اواخر قرن نوزدهم میلادی پیدا شد تا پایان همان قرن پایان گرفت و امیل زولا Emile Zola ، گوستاو فلوبر ، ویلیام فاکنر W. Falkner و گی ‌دو‌ موپاسان Gai de Maupassant را می‌توان از پایه‌گذاران و استادان این شیوه به شمار آورد. آسوموار اثر امیل زولا و بول دوسویف اثر گی دو موپاسان از نمونه‌های خوب این سبک محسوب می‌شوند.

منبع

کتاب: زبان و نگارش فارسی/ نویسنده: حسن احمدی گیوی، دکتر اسماعیل حاکمی، شادروان دکتر یدالله شکری، شادروان دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی/ انتشارات سمت/ چاپ پانزدهم ۱۳۷۸/ ص ۱۵۶و۱۵۷

 

چاپ مطلب

 1. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

  نظر لطف شماست
  کسب رضایت شما هدف ماست
  خوشحالم که از مطالب وبسایت راضی بودید

 2. وای خیلی خوبه ساییتون

  نظر لطف شماست
  متشکرم از حضورتان

 3. سلام.وبسایتتون خیلی خوب
  و مفیده.به کارتون ادامه بدین

  علیکم السلام
  نظر لطف شماست
  از رضایت شما خرسندم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.