آخرین اخبار : 

افسردگی Depression

افسردگی Depression

images

{گاهی انسان از لحاظ انرژی و فعالیت‌های جسمی و روانی دچار ضعف و سستی شده و نمی‌تواند به فرمان خود باشد و کاری انجام دهد ولی[تا اینجا ص ۲۶۹ کتاب] این انحطاط به طور کلی هم جسمی است و هم روحی. به این معنی که از لحاظ جسمی فعالیت او کم می‌شود، احساس خستگی زیاد در اثر بی‌خوابی‌ها یا بر اثر فعالیت‌های پشت سر هم او را از پا در انداخته، اشتهای خوراک را از دست می‌دهد و در مقابل کوچکترین کار که محتاج نیروی بدنی باشد عاجز و ناتوان است، از نقطه نظر روحی نیز حالتی مشابه آن در او به ظهور می‌رسد، قسمت مهمی از نیروی غرایز خود را از دست می‌دهد، مخصوصاً غریزه دقت و حافظه او تحت تأثیر سستی قرار می‌گیرد، بطوری که کمترین ناراحتی یا یک مشکل کوچک او را خسته و ناتوان می‌سازد، بعضی افراد مستعد در این قبیل مواقع بدون هیچ علت و سبب اشک می‌ریزند. غالب خودکشی‌ها در اثر شدت انحطاط فکری و روحی بوده است.

حالت انحطاط فطری:

اگر اینطور باشد مدت آن بسیار طولانی است این اشخاص افرادی هستند که همیشه خسته و بی‌حال به نظر می‌رسند و در برابر کوچکترین نامرادی اظهار عجز دارند. ممکن است هوش آنها خوب باشد اما مثل چیزی است که رویهم تا شده و نمی‌تواند قد راست کند و کاری را انجام دهد.

در موارد بی‌حالی فطری که خوشبختانه تعداد آن‌ها بسیار معدود است، هر نوع تشویق و چاره‌جویی بی‌نتیجه است. این افراد کسانی هستند که از راه وراثت مبتلا به یک نوع بیماری خستگی شده‌اند که تقریباً درمان آنها کار بسیار مشکلی است. با این حال یک روش مخصوص تربیتی می‌تواند در برابر این ضعف و بی‌حالی مبارزه کند و در غیر این صورت علاوه بر اینکه وجود آنها برای اطرافیان زیان‌بخش است خودش هم رفته‌رفته رو به[تا اینجا ص ۲۷۰ کتاب] بدبختی و تنبلی همیشگی کشیده می‌شود.

انحطاط عارضی:

مبتلایان به این بیماری عارضی که از یک علت با حادثه خارجی به وجود آمده درمان آن چندان مشکل نیست و پس از اینکه علت اصلی این انحطاط و بی‌حالی بدست آمد، در اثر مداوا و درمان قطعی دو مرتبه انرژی سابق را از سر گرفته و خستگی و بی‌حالی رفته‌رفته نابود می‌گردد.

سبب‌های انحطاط و بی‌حالی موقتی بسیاری از چیزها است. به طور مثال مصرف انرژی زیاد بدنی یا عصبی مانند آبستنی‌های نزدیک به هم، افراط در کار خانه‌داری یا بکار انداختن نیروی فکری بسیار زیاد و جابجا شدن‌های متعدد که روح و فکر او را خسته می‌کند.

منظم کردن ساعات غذا در منزل یا در موسسات بهداشتی یا گذراندن چند ماه در ییلاق در یک محیط سالم برای مداوای این نوع خستگی‌های عارضی بسیار مفید است.

در موارد خستگی‌های دماغی غالباً تغییر وضع غذا زیاد موثر واقع نمی‌شود اما فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های مناسب تا اندازه‌ای نافع است.

یک شوک ناگهانی بسیار شدید دارای همان اثری است که از کثرت کارهای فکری دچار خستگی شود در این صورت انتقال او در یک محیط دیگر ضروری به نظر می‌رسد زیرا در این محیط تازه با چیزهایی سر وکار خواهد داشت که بر خلاف سابق بوده و همین اختلاف محیط در درمان قطعی او مؤثر است.[ تا اینجا ص ۲۷۱ کتاب] اشخاص عصبانی بیشتر دچار خستگی و بی‌حالی می‌شوند زیرا این افراد زیادتر از دیگران انرژی خود را مصرف می‌کنند و در روح و وجدان آنها تغییرات زیاد به ظهور می‌رسد.

برای مداوای آنان فقط یک راه باقی است و بایستی از نظر روان‌شناسی تحت مطالعه دقیق قرار گیرد تا رفته‌رفته وجدان او بیدار شود.}۱

منبع
کتاب: انگیزه‌های روانی(اصول روانشناسی )/ ژان پل سارتر/ انتشارات فرخی ، تهران/ ص ۲۶۹ تا ۲۷۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.