آخرین اخبار : 

دراز کردن دست نیاز به سوی دیگران برابر است با خفت و خواری

دراز کردن دست نیاز به سوی دیگران برابر است با خفت و خواری

بی نیازی

بی‌نیازی از دیگران

{یکی… از عواملی که تاثیر شگرفی در عزتمندی و ارتقای محبوبیت انسان دارد، پرهیز از سوال و درخواست نیاز از دیگران است؛ به واقع کسی که دست حاجت و نیاز به سوی دیگری دراز می‌کند، دست خفت و خواری و زبونی به سوی دیگران دراز کرده و با این کار خواری و ذلت را به سوی خود می‌کشاند.

پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم فرمودند: عزت افراد با ایمان در بی‌نیازی از دیگران است و آزادی و شرافت در قناعت به دست می‌آید.(کشف الخفا عجلونی ج۲ ص۵۹)

لقمان حکیم به فرزند خود چنین می‌گوید: اگر میخواهی عزت دنیا را به دست آوری، طمع خویش را از آنچه مردم دارند ببر؛ زیرا پیامبران و صدیقان به سبب برکندن طمع خود، به آن مقامات رسیدند.(میزان الحکمه ج ۸ ص ۳۷۴۱)

امام باقر (ع) در این باره فرمودند: چشم نداشتن به دست مردم موجب عزت دینی مومن است.(کافی ج۲ص۱۴۹ -مستدرک الوسائل ج۷ ص۲۳۱)

نقل شده است: روزی علی (ع) از دکان قصابی گذشت. قصاب گفت: یا امیرالمومنین (ظاهرا این جریان در دوران خلافت حضرت بوده است) گوشتهای بسیار خوبی آورده‌ام، اگر می‌خواهید ببرید. حضرت فرمودند: الآن پول ندارم. قصاب گفت: من صبر می‌کنم.

حضرت فرمودند: من به شکم خود می‌گویم صبر کند. اگر نمی‌توانستم به شکم خود بگویم صبر کند از تو می‌خواستم صبر کنی؛ ولی من به شکم خود می‌گویم صبر کند.(گفتارهای معنوی ص۲۶۲)[تا اینجا صفحه ۷۸ فصلنامه]

اهل بیت علیهم السلام در روایات مختلف یکی از صفات شیعه را سوال (درخواست با عجز یا گدایی) نکردن بر شمرده‌اند.

در روایتی آمده است «و لا یسأل عدونا و إن مات جوعا ـ شیعه از دشمنان ما درخواست نمی کند حتی اگر از گرسنگی بمیرد.»(کافی، ج۲ ص۲۳۹ به نقل از امام صادق علیه السلام)

در روایت دیگری آمده است: «و لا یسأل غیر إخوانه و لو مات جوعا ـ از غیر برادران دینی خود (دیگر شیعیان) درخواست نمی کند حتی اگر بمیرد.»(صفات الشیعه ، ص۱۸ به نقل از امام صادق علیه السلام)

و در مرحله ای بالاتر فرموده اند: «و لم یسأل الناس و لو مات جوعا ـ از مردم درخواست نمی کند حتی اگر بمیرد.»(بحارالانوار ج۷۵ ص۲۸ به نقل از امام علی علیه السلام)

و در نهایت آمده است: «و لا یسأل و إن مات جوعا ـ (به طور کلی هیچ) درخواستی نمی کند حتی اگر از گرسنگی بمیرد.»( بحارالانوار ج۶۶ ص۴۰۲ به نقل از امام صادق علیه السلام) [تا اینجا صفحه ۷۹ فصلنامه]}۱

۱- منبع: فصلنامه شمیم معرفت – شماره ۲۶ ، سال هشتم – بهار ۱۳۹۰ ، تهران – صاحب امتیاز: نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج – مدیر مسئول: علی رضایی- سردبیر: علی اصغر علی مردانی- صص ۷۸ و ۷۹

چاپ مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.