آخرین اخبار : 

سخنان دکتر حسین محی‌الدین الهی قمشه ای

سخنان دکتر حسین محی‌الدین الهی قمشه ای

دکتر-الهی-قمشه-ای

این بسم‌الله کلید کوک ماست… بسم‌الله یعنی من نباشم اون باشه.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………………..

اگر بخواهیم رسالت انسان در جهان را در یک جمله خلاصه کنیم آن یک جمله چیست؟ رسالت همه ما حرکت بسوی عالم وحدت است.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

………………………….

راه عشق را باید به خاطر معشوق طی کرد نه بخاطر خود عشق وگرنه سد راه وصال می‌شود.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………………….

اگر در دل آدمی یاد خدا باشد، به هر کلمه‌ای که او را بخواند، مقبول درگاه است و اگر آن یاد و آن شوق و آن عشق نباشد، الله و رحمان و ایزد و یزدان، جز صدایی و صفیری نخواهد بود.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

………………………………

موسیقی خبری از جهان برتر است تا دل تبعیدیان عالم خاک را خوش کند.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………….

خاصیتها مال اسم‌ها و اذکار نیست حتی تصورآنها هم خاصیتی ندارد، مثل گل که خاصیتش مال خودش است نه مال اسمش و بدون اسمش هم خاصیت دارد.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

………………………..

غافلان کسانی‌اند که در هر چیزی منافع خودشان را می‌بینند و هیچ کاری ندارند به زیبایی و تجلی خداوند، و غافلان آدمی‌خوار هستند، آنها آکل هستند و بقیه مردم ماکول و می‌خواهند ببینند چه سودی از بقیه مردم می‌برند. و به همین جهت هم آدمها را متفاوت می‌بینند.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………….

ایستادگی کن تا روشن بمانی؛ شمع‌های افتاده خاموش می‌شوند…(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………..

اگر می‌گویند ذکر کنید، منظور این نیست که یک تسبیح دستمون بگیریم و بگوییم: یا الله، یا رحمان، یا رحیم و …، اسم ببریم! اینها ذکر نیست. ذکر اینست که او در کل زندگی ما حضور داشته باشه. اگر یک اسم خدا جمیل است، پس باید در معماریمان باشد، توی رفتارهایمان باشد، تو لباسمون باشد تو ظاهر و باطنمون باید باشد، تو صحبت کردنمون باید باشد. کو جمیل!؟ که تو می‌گویی من ذاکرم! هر کس ذاکر نباشد به اسماء‌الله زندگیش سخت می‌شود، معیشتش تنگ می‌شود.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………………

ازتمام لحظات زندگی‌تان لذت ببرید حتی از سختی‌های زندگی چون سختیها را شما که تولید نکردید، خدا فرستاده.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………….

چون موسیقی در عالم هنر بهترین شاهد مثال بر تبدیل کثرت به وحدت است مولانا شهادت خود را بر یگانگی حق و اعلام ایمان در همان موسیقی می‌داند.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

………………………….

شما رهبر ارکستر سمفونیک افکار و احساسات خویشید. نباید گامهای خود را با صدای طبل و شیپور دیگران هماهنگ کنید. گوش به نوای درون خود بسپارید. نواهایی که از درونتان بر می‌خیزد را هدایت کنید.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

………………………..

قرآن حکیم را به هزار چشم نگریسته‌اند و همچنان به هزار چشم دیگر می‌نگرند، هر نگاهی چیزی می‌جوید و همان می‌بیند. هر کس از این خوان کرامت، به طعامی میل می‌کند و روزی خاص خود می‌یابد.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………..

مهمترین سخن قرآن دعوت به سوی عالم وحدت است، به اینکه از این عالم کثرت بسوی عالم وحدت حرکت کنید.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………..

همیشه یادمون باشه که نگفته‌ها رو می‌تونیم بگیم اما گفته‌ها رو نمی‌تونیم پس بگیریم …(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………..

همانطور که خوردن شراب حرام است، خوردن غصه هم حرام است و خوردن هیچ چیز مثل خوردن غصه حرام نیست اگر ما فهمیدیم که جهان‌دار عالم اوست، دیگـر چه غصه‌ای باید بخوریم؟!(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………..

آدم فقط وقتی گول می‌خورد که صاف نیست وگرنه نمی‌شود که انسان فرق دروغ با راست را نفهمد چون دروغ خیلی طعم و بو و مزه‌اش با راست فرق می‌کند.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………..

 هر فکر شیطانی‌ای که آمد اگرخودتان را به آن فروختید، لبخندتان و شادی دلتان را ازشما می‌گیرند.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………

زیبایی خواه موسیقی یا شعر یا نقاشی یا طبیعت یا چهره آدمی باشد آینه فطرت آدمی است و سر لذات آدمی از زیبایی همین است که تناسبات و هارمونی‌های درون خود را در عالم خارج ادراک می‌کند و این مطابقت درون و بیرون مایه لذت است.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

………………………..

آدمها را به اندازه لیاقت آنها دوست بدار و به اندازه ظرفیت آنها ابراز کن…(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………..

آفرینش را می‌توان به دو گونه در نگاه آورد یکی همچون آینه که چهره آفریدگار در آن هویدا است و یکی همچون ابر که چهره خورشید را پنهان می‌کند اگر چه از فروغ او همه بهره می‌گیرند.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………….

کسی که بینایی را خلق کرده است، یقینا بیناست. یک کور نمی‌تواند بینایی را خلق کند. پس او تو را می‌بیند. از او کمک بخواه.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………

خرابات آنجاست که عاشق طاق و رواق خود پرستی را خراب می‌کند و خانه‌اش در نور خدا غرق می‌شود.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

………………………

انسانها معمولا ما را تشویق می‌کنند که به بهای از دست دادن کنجکاوی، احتیاط را برگزینیم و به قیمت از دست دادن ماجراجویی، به امنیت متوسل شویم، از مجهولات بپرهیزیم و پا به وادی ناشناخته‌ها نگذاریم. ولی به این حقیقت توجه کنیم که زندگی که در آن لذت کشف کردن نباشد، حتما طعمی امتحان شده دارد و تکراریست… بروید و عالمهای ناشناخته را در وادی علم، هنر و موسیقی کشف کنید و لذت ببرید.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………………

مصلحت ما این نیست که با اهل دنیا و غافلان بنشینیم، چون بتدریج غافل می‌شویم.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………….

بدن ما نسبت به برنامه‌ریزی در راه عشق پاسخ مثبت نشان می‌دهد و عمر انسان طولانی‌تر می‌شود.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………..

همه بزرگان جهان که برای بشریت هدیه‌ای از دانایی و زیبایی آورده‌اند، گوشه‌ای از همان سلام و تحیت را که در شب معراج عشق شنیده‌اند باز گفته‌اند.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………………

در زندگی مهم این  نیست که به ایده آل زندگی‌تان برسید بلکه مهم این است که در مسیر رسیدن به ایده آل زندگی‌تان حرکت کنید.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………..

حادثه مهم زندگی این است که قبل از اینکه آن واقعه قیامت رخ بدهد در همین عالم، آن قیامت برای انسان رخ بدهد ودر همین عالم به پیشگاه آن جمال برسد.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

…………………..

خودبینی، دیدن خود نیست، خودبینی، ندیدن دیگران است…(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………………

در پیش معشوق مردن به حقیقت خاموش کردن شمه انیّت در پیش آفتاب احدیّت است.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………

ما موجودات خاکی نیستیم که به بهشت می‌رویم. ما موجودات بهشتی هستیم که از خاک سر بر آورده‌ایم.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

……………………….

 احوال پرسی‌های ما بصورت تعارف درآمده و سریع تمام می‌شود ولی وقتی می‌گوییم حال تو چطوره؟ یعنی واقعاً دلم می‌خواهد بدانم و می‌خواهم بیایم در زندگی تو و بدانم چه نیازی داری؟ ما اگر واقعا حال هم را بپرسیم خیلی ازمشکلات حل می‌شود.(دکتر حسین الهی قمشه ای)

 

چاپ مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.