آخرین اخبار : 

پدر رضاخان پهلوی کیست؟!

پدر رضاخان پهلوی کیست؟!

پدر رضاشاه

ملکه فرح پهلوی در کتاب «دختر یتیم» پدر و مادر خودش و پدر رضاشاه پهلوی را اینگونه معرفی می‌نماید:

{پدر مادرم و پدر من هر دو از سرطان معده و مری در گذشتند.

پدر مرحومم جزو ابواب جمعی دیویزیون قزاق بود و شاید روزی که به همراه رضاخان میرپنج به جنگ انقلابی‌های گیلان رفته بود، حتی به فکرش هم نرسیده بود که دختر آینده‌اش عروس این نظامی قد بلند و خشن خواهد شد.

پس از آنکه قوای جنگل سرکوب می‌شوند، عده‌ای از نظامیان به منظور تأمین امنیت و آرامش شهر رشت و نواحی اطراف آن در منطقه باقی می‌مانند.

پدرم از جمله این نظامیان بوده که در رشت باقی مانده بودند.

آنطوری که مادرم تعریف می‌کرد، یک روز پدرم موقع عبور از سبزه‌میدان (میدان اصلی شهر رشت) مادرم را که دختر جوانی بوده، می‌بیند و دلباخته او می‌شود.

در آن زمان، مادرم علیرغم سن کم، به خاطر امرار معاش و کمک به هزینه خانواده در یک مغازه خیاطی کار می‌کرده است. این مغازه خیاطخانه شرفی نام داشت و قدیمی‌های رشت، او را به خوبی می‌شناسند. در آن دوران، شهر رشت به واسطه قرار گرفتن بر سر راه تنها بندر عمده کشور (بندر پهلوی) [بندر انزلی کنونی] که دروازه ایران به سوی اروپا بود، اهمیت فوق‌العاده‌ای داشت… .[تا اینجا صفحه ۲۳ کتاب]

… ازدواج پدر و مادرم در فروردین ماه سال ۱۳۱۶ شمسی و به کمک خانم شرفی صورت می‌گیرد.[تا اینجا صفحه ۲۴ کتاب]

پدرم متولد محلهٔ معروف ششکلان در تبریز بود اما پدر و مادرش از اهالی بادکوبه (باکوی کنونی) بودند.[تا اینجا صفحه ۲۵ کتاب]

باز هم از بازی‌های عجیب روزگار است که شباهت زیادی در سرنوشت خانواده رضاشاه با خانواده ما دیده می‌شود.

در زمان تزار نیکولا، سربازان روسی که قزاق نامیده می‌شدند، در ایران حضور داشتند. این قزاق‌ها اکثراً از اهالی قفقاز بودند اما فرماندهان روسی داشتند. پدر رضاشاه هم که از اهالی بادکوبه بود، در سپاه قزاق‌ها خدمت می‌کرد. قزاق‌ها از زمان محمد شاه قاجار به بعد کم کم در امور داخلی ایران مداخله می‌کردند و در زمان ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه و بخصوص در دوران سلطنت محمد‌علی‌شاه خیلی قدرتمند شدند.

شما اگر می‌خواهید عکس پدر رضاشاه را ببینید و تاکنون هیچکس و در هیچ کتاب تاریخی آن را به شما نشان نداده است، خوب است به عکس قاتل ناصرالدین شاه یعنی میرزا رضای کرمانی که در صحن شاه عبدالعظیم در شهر ری، ناصرالدین شاه را به گلوله بست، نگاه کنید. این عکس را همه دیده اند. میرزا رضا در حالیکه زنجیر شده است، سر زنجیر را یک امنیهٔ سیه چرده به دست دارد. این امنیهٔ سیه چرده، پدر رضاشاه است که از بادکوبه به ایران مهاجرت کرد و مدتها جزو عساکر قزاق بود. اما بعدها به علت اعتیاد به مواد مخدر(که آن زمان در ایران منع قانونی نداشت و استعمال آن آزاد بود) از سپاه قزاق اخراج شد و به خدمت کامران‌میرزا نایب‌السلطنه درآمد.(امنیه دولتی شد.)[تا اینجا صفحه ۲۶ کتاب]

در تمام دوران سلطنت ۱۷ سالهٔ رضاشاه و در طول ۳۷ سال سلطنت همسر فقیدم (محمد رضا شاه) هیچ تاریخ نگار و نویسنده‌ای حق نداشت به این مطلب اشاره کند و هیچ عکسی از پدر رضاشاه به چاپ نرسید و هر وقت این عکس معروف به مناسبت‌های تاریخی در نشریات چاپ می‌شد، فقط زیر آن می‌نوشتند: «میرزارضای کرمانی» قاتل ناصرالدین شاه! و اشاره‌ای به نام امنیه‌ای که زنجیر میرزا‌رضا را در دست داشت، نمی‌کرد.

من از قدیم با این روش سانسور مخالف بودم و نمی‌فهمیدم که چرا نباید مردم بدانند امنیه‌ای که زنجیر میرزا رضا را در دست دارد، پدر رضاشاه کبیر است!

جالب‌تر اینکه مادر محمدرضا (ملکه تاج‌الملوک) هم متولد بادکوبه (باکوی امروزی) بود. پدر بزرگ محمدرضا (پدر ملکه تاج الملوک) هم در سپاه قزاق خدمت می‌کرد و در زمان احمدشاه قاجار، یکی از افسران عالیرتبه سپاه قزاق محسوب می‌شد. او درجه میر‌پنجی داشت که به معنای سرلشکر در ارتش‌های امروزی است.}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: دختر یتیم فرح پهلوی(جلد۱)/ به کوشش: احمد پیرانی/ ناشر: انتشارات به آفرین ، تهران/ چاپ دوم ۱۳۸۷/ صص ۲۳ تا ۲۷

پیام مدیر سایت ظفرمند


 1. مهدی گفت:

  ظاهرا این مطلب حقیقت ندارد
  بجهت اظهارات شهربانو فرح و عدم تطابق تاریخی:

  «در این جا باید به هموطنانم یادآوری کنم که ظاهراً کتاب های زیادی به اسم من، مادرم، ملکه مادر و برادران شاه، در جمهوری اسلامی چاپ می شود که همه ساختگی است. بعد از این که کتاب من در خارج به فارسی چاپ شد، در جمهوری اسلامی دو جلد کتاب به نام «دختر یتیم» به نوشته فرح پهلوی، چاپ کردند که ساختگی است.
  حتی کتاب «دخترم فرح» که به اسم مادرم چاپ شده نیز جعلی است و مادرم هرگز خاطراتی ننوشت. تازه در این کتاب نوشتند ترجمه انگلیسی، که مادرم هیچ گاه انگلیسی صحبت نمی کرد.
  اسم خانمی هم که به عنوان مترجم نوشته اند اصلاً چنین مترجمی و چنین ناشری در انگلیس وجود ندارد. من خواستم این مسئله را هم وطنانم بدانند. – مصاحبه شهبانو فرح با رادیو فردا»

  اما از این جعل اول که بگذریم، بررسی سال‌های وقوع حوادث تاریخی مرتبط با موضوع به راحتی اثبات خواهد کرد که این جماعت تا چه حد دروغگو، جاعل و بی شرم هستند:

  «رضا شاه بزرگ در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۲۵۶ = ۹ ربیع‌الاول ۱۲۹۶ = ۱۴ مارچ ۱۸۷۵ متولد شده است.
  به‌طوری که می‌دانیم پدر رضا شاه، به نام عباسقلی خان، که از افسران فوج سوادکوه بوده، در دوران شیرخوارگی رضاشاه فوت کرده است. (یعنی در حدود سال ۱۲۵۷ شمسی = ۱۲۹۶ قمری = ۱۸۷۵ میلادی)
  ولی ناصرالدین‌شاه قاجار در تاریخ ۱۷ ذیقعده ۱۳۱۳ = ۱۲ اردیبهشت ۱۲۷۵ = اول می ۱۸۹۶ توسط میرزا رضای کرمانی کشته شده است.»

  به این ترتیب عباسقلی خان پدر رضا شاه و افسر فوج سوادکوه، در حدود ۱۸ یا ۱۹ سال پیش از قتل ناصرالدین شاه وفات یافته و در زمان آن قتل استخوان‌های او هم خاک شده بوده است.

  متشکرم از توضیحات شما
  در توضیح به فرد دیگری پاسخ دادم که ممکن است آنچه در این مطلب بیان شده واقعیت نداشته باشد. این را باید مورخین و کارشناسان تاریخ پاسخ دهند.
  منتها بنده در این سایت مطالبی را از کتابهایی که می خوانم ارایه می دهم .
  کتاب (دختر یتیم ) هم کتابی است که چاپ شده و من هم این کتاب را مطالعه کرده ام . چند مطلب هم از این کتاب بر روی این وبسایت قرار داده ام. اما نوشتن صفحاتی از یک کتاب توسط بنده به معنای تایید مطالب آن کتاب نیست . هدفم این بوده که دیگران هم از طریق اینترنت دسترسی آسان به آن مطالب داشته باشند.
  نویسنده کتاب نگفت که سربازی که در کنار میرزا رضای کرمانی پدر رضاخان بوده است. بلکه بیان کرده که ملکه فرح پهلوی این را بیان کرده است نه تاریخ نویسان. پس نقل قول است. و این نقل قول کار تحقیقی محسوب نمی شود مگر اینکه ملکه خودش کتابی بنویسد و در آن ذکر نموده باشد. همچنین منبعی که نقل قول از آن گرفته شده باید در آن کتاب ذکر شود. نویسنده کتاب بیان کرده که بخش اعظم مطالب کتابش از مصاحبات ملکه با نشریات گردآوری شده است. منتها خودش آنها را داستان وار نوشته و ارجاعات لازم را به صفحات این نشریات نداده است.
  اما بنده فقط مطالب آن کتاب را با دادن ارجاع به نام و صفحه کتاب منتشر کردم و به آن چه وظیفه ام بود عمل کردم . اگر تحریفی در نوشته باشد (که شما به خوبی آن را تشریح کرده اید) به پای نویسنده آن کتاب است و پیام شما هم در انتهایش در بخش نظرات قرار می گیرد تا دوستان مطالعه کننده به آن دسترسی داشته باشند.

 2. ... گفت:

  اطلاعات خیلی خوبی بود
  اما رضا شاه باید این جسارت وشهامت را از یه جای به ارث برده باشد

  نظر لطف شماست
  داشتن شجاعت بخشی ژنتیکی است . یعنی از پدر و مادر و به انسان منتقل می شود
  بخشی از آن هم تابع محیطی که فرد در آن رشد می کند خواهد بود.
  موارد دیگری چون قومیت ، فیزیک بدنی و … نیز در آن دخیلند
  رضاخان در پادگان نظامی رشد کرد و چنین مکانهایی سبب رشد خصلت نترس بودن و شجاعت در آدم می شود. آدمی که قلدر نباشد نمی تواند نظامی خوبی باشد.
  بخش دیگر نترس بودن آدم به کسانی مربوط می شود که حامی انسانند. رضاخان در ابتدای کار حمایت گری چون انگلیس را پشت سر خود داشت. اگر چه در اواخر رابطه شان شکرآب شد.
  ممنونم از حضورتان

 3. معلم گفت:

  ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

  ممنون از حضورتان

 4. معلم گفت:

  ونکته دیگر اینکه علت اختلاف خانواده واهالی الاشت با یه زنی که تازه زایمان کرده یعنی مادر رضاخان واینکه مجبور میشه با کودک دوسه ماهه خود به تهران برود وسرپرستی سرهنگ … و…

  متشکرم از این که اطلاعات فوق را نوشتید و ممنونم از حضورتان

 5. معلم گفت:

  اینکه مادران اینها همه توی دست وپای قزاقهای بی دین و بی رحم نسبت به ناموس زیردستانشون بوده اند خیلی قابل تامل است خصوصا معتاد بودن پدر رضا خان و همسرش که جوان و اهل گرجستان بوده

  اطلاعاتی که در این نوشته در مورد پدر رضاخان ذکر شده به نقل از کتابی است که آدرسش در همین نوشته ذکر گردیده . البته شنیده ام که ملکه فرح پهلوی اطلاعات کتاب فوق را تأیید نکرده و بیان داشته که او هرگز چنین حرفهایی نزده است.
  به هر حال مسایل مربوط به پدر رضاخان هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.
  ما هم هر مطلب را با ذکر منبع منتشر می کنیم و چون خودم این کتاب را خوانده ام . بخش هایی از آن را با ذکر آدرس دقیق منتشر کرده ام تا مورد استفاده دیگران قرار گیرد.

 6. یاسی گفت:

  بسیار عالی بود از شما خیلی ممنونم

  متشکرم از نظر لطف شما
  مرسی

 7. محمد بهاری گفت:

  اقایان سعی کنید دروغ نگویید.
  رضاشاه سال ۱۲۵۶ در الاشت مازندران به دنیا امد و در چند ماهگی پدر خود را در الاشت مازندران از دست داد.
  ناصرالدین شاه نیز در سال ۱۲۷۵ به دست میرزا رضا کرمانی کشته شد.
  رضا شاه در زمان مرگ ناصرالدین شاه نوزده سال سن داشت و پدرش نوزده سال قبل از مرگ ناصرالدین شاه فوت شده بود.
  پس این عکس یک عکس جعلی هست. این مردی که در کنار میرزا رضای کرمانی هست هیچ ربطی به رضا شاه ندارد.

  این اطلاعات چه درست باشد و چه غلط بنده صادقانه آن را از کتاب ذکر شده نوشتم
  بنابراین ذکر منبع کردم تا دوستانی که تمایل داشتند به این کتاب مراجعه کنند.
  منم خودم این کتاب را که دو جلدی است در کتابخانه شخصی ام دارم

  منتها بعدها در جایی خواندم که شخص فرح پهلوی بسیاری از مطالب این کتاب را تکذیب کرد و بیان داشت که به هیچ وجه مطالب نقل شده از ایشان در این کتاب توسط خودش بیان نشده است.

  به هر حال ما در این سایت تمامی مطالب منتشر شده را با ذکر دقیق منبع و شماره صفحه و انتشارات آن درج می کنیم تا مورد اتهام واقع نشویم

  • ... گفت:

   بله درسته این تفنگچی نمیتونه پدررضاشاه کبیر باشه، چون طبق مطالعاتی که بنده داشتم تمام پدر و اجداد رضاشاه همشون هیکلی و کشتیگیر و پهلوان بودن، پس درنتیجه ایشون عباسعلی خان نیستش

   متشکرم از این که نظر خودتان را نوشتید

   • ناشناس گفت:

    باسلام همه این نوشته ها دوروغه چون ماایرانی جماعت بیگانه پرستیم خوب اصلا خاندان پهلوی بد، از زمان قاجارها بهتربودن نبود اون عکس پدر رضاشاه با رضاکرمانی نیست. مازندرانی هیکل بزرگ هستن.

    علیکم السلام
    من این مطلب را از کتاب (دختر یتیم) ذکر کردم ، نویسنده این کتاب (احمد پیرانی) ماجرای پدر رضاخان را از زبان ملکه فرح پهلوی نقل کرده است.
    بنده نمی توانم در مورد درستی یا نادرستی این عکس چیزی بگویم. اینکه آیا تفنگدار کنار میرزارضای کرمانی پدر رضاخان هست یا نیست را باید تاریخدانان نظر بدهند.
    منتها بنده در جایی خواندم که ملکه فرح پهلوی به طور کلی محتوای کتاب ذکر شده را رد کرده است. این را در یکی از سایتها خواندم . از درستی یا نادرستی آن هم بی اطلاعم.
    من آنچه را نوشتم با ذکر منبع است ، اما بررسی مورد ادعا کار محققین است.
    در مورد رضاخان نیز بنده نمی توانم نظر بدهم ، اما با مطالعه ای که در تاریخ دارم ، فکر میکنم می توان این برداشت شما را داشت که رضاخان به عنوان یک پادشاه با خط و مشی دیکتاتوری، لااقل از چند پادشاهان آخر قاجاریه بهتر بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.