آخرین اخبار : 

شخصیت یزید بن معاویه چگونه بود؟

شخصیت یزید بن معاویه چگونه بود؟

یزید

{پس از مرگ معاویه، فرزندش یزید در اولین گام تصمیم گرفت … تا بدون هیچ نرمشی از «حسین بن علی»، «عبدالله بن عمر» و «عبدالله بن زبیر» بیعت بگیرد (کامل، ج۴، ص۱۴؛ انساب الاشراف، ج۳، ص۱۵۵). از این رو نماینده والی کوفه نزد امام [حسین علیه‌السلام] آمده و او را به کاخ فراخواند.

امام علیه‌السلام پس از حضور در فرمانداری، ضمن سخنانی فرمود:

«یزید مردی بزهکار، شرابخوار و آدمکش است و فسق و فجور را آشکار ساخته است و کسی چون من با فردی همچون او بیعت نمی‌کند.»(مقتل خوارزمی، ج۱، ص۱۸۴)

برای اینکه بدانیم چرا امام علیه‌السلام با یزید بیعت نکرد، باید یزید را بشناسیم. ابن‌حنظله در بازگشت از شام و مشاهده زندگی یزید از نزدیک، به مردم مدینه چنین گزارش داد:

«از نزد مردی بی‌دین، شرابخوار، نوازنده تار و سگ باز می‌آیم. یزید کسی است که مادر و دختر و خواهران را یکجا به عقد ازدواج خود در می‌آورد و به نماز اهمیتی نمی‌دهد! (تذکرة الخواص، ص ۱۱۵؛ تاریخ طبری، ج۴، ص۳۶۸)

زیاد‌بن‌ابیه که خود جرثومه فساد است، در پاسخ معاویه مبنی بر بیعت اهل بصره با یزید می‌گوید:

چگونه می‌توان مردم را به بیعت یزید فرا خواند، در حالی که با سگ‌ها و بوزینه‌ها بازی می‌کند، لباس‌های رنگارنگ می‌پوشد، به نوشیدن شراب معتاد است و روز را با آلات موسیقی به پایان می‌برد؟(تاریخ یعقوبی، ج۲، ص۲۲۰)

یزید که با بنی‌هاشم دشمنی دیرینه داشت، کینه اهل‌بیت علیهم‌السلام را از پدرش معاویه،[تا اینجا صفحه ۹۵ کتاب] پندارهای خرافی و لاقیدی را از مادر صحرانشینش «مسیون» و میگساری و دشمنی با اسلام را از معلم سرخانه‌اش «سَرجون» رومی و مسیحی فرا گرفته بود. او به هنگام نوشیدن شراب خطاب به خود می‌گفت:

«اگر شراب در آیین احمد (ص) حرام است، تو آن را بر آیین عیسی‌بن‌مریم بنوش.»(تتمة المنتهی،ص۴۳)}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: مروری بر زندگانی پیامبر (ص) و امامان علیهم‌السلام/ گردآوری و تنظیم: علی شیخیان ثابت/ ناشر: اداره آموزشهای عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه/ چاپ اول، زمستان ۱۳۷۸/ صص ۹۵ و ۹۶ پیام مدیر سایت ظفرمند

 

 

چاپ مطلب

  1. ..... گفت:

    از دانشمندان محترم سرزمین ایران که ما را با واقعت های گذشته افتخار میبخشند جهانی سپاس که از مطالب تاریخ به شکل واقعی مستفید میشویم به امید تدویر کنفرانس های منطقوی ،فرهنگی دوکشور. شاد باشید .

    شما لطف دارید. با نظرتان موافقم
    ما هم امیدواریم که کشورهای همسایه ایران و دیگر کشورهای منطقه بتوانند با انجام کار مشترک به رشد آگاهی مردم و جویندگان حقیقت کمک کنند.
    متشکرم از حضورتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.