آخرین اخبار : 

امتیازات شیعه در استناد و بهره گیری از حدیث

امتیازات شیعه در استناد و بهره گیری از حدیث

مزایای تشیع

{شیعه در اخذ و استناد و بهره‌گیری از حدیث با اهل‌سنت از جهاتی اختلاف نظر دارد، زیرا شیعیان قائل به امامت معصومین علیهم السلام هستند و همین امر موجب گشته است تا علاوه بر بهره‌گیری از سخنان پیامبر اکرم(ص) از احادیث خاندان عصمت و طهارت نیز استفاده کند. در این مورد علامه شهید مطهری [تا اینجا صفحه ۶۱کتاب]سخنی دارند که نقل آن را خالی از لطف نمی‌دانیم.

«ما شیعیان یک سرمایه‌ای داریم که اهل‌تسنن این سرمایه را ندارند و آن این است که آنها دوره معصوم ندارند؛ یعنی برای اهل‌تسنن دوره‌ای که شخصیت معصوم در آن وجود داشته باشد که از سیره بتوان به طور جزم بهره برد ۲۳ سال بیشتر نیست. چون تنها معصوم را پیغمبر اکرم(ص) می‌دانند و درست است که پیغمبر اکرم(ص) در ۲۳ سال با شرایط مختلفی بوده‌اند، و در شرایط مختلف، بسیار سیرهٔ پیامبر آموزنده است ولی ما شیعیان همان ۲۳ سال را داریم. به علاوه ۲۵۰ سال دورهٔ عصمت داریم و از سیره معصوم می‌توانیم استفاده کنیم. برای آن که بعثت پیامبر اکرم(ص) تا زمان رحلت امام عسکری علیه السلام که ۲۶۰ هجری است و آن ۲۶۰ سال به اضافه سیزده سال از بعثت تا هجرت، برای شیعه تمام دوره عصمت است. آن وقت در این ۲۷۳ سال، شرایط و اوضاع چند گونه عوض شده است و در تمام این دوره‌ها معصوم وجود داشته است و لذا ما در شرایط مختلف می‌توانیم روش صحیح را استنباط کنیم.»(سیرهٔ نبوی، استاد شهید مرتضی مطهری ، انتشارات صدرا ، ص۳۹)

امتیاز نخست شیعه در مورد حدیث، پذیرش مرجعیت اهل‌بیت عصمت و طهارت است. این موضوع بر اساس دستور صریح پیامبر اکرم(ص) و به تبعیت از رهنمودهای آن حضرت انجام گرفت. پیامبر در حدیث شریف «ثقلین»، «عترت» خودش را در ردیف قرآن معرفی فرمود.

امتیاز دیگر شیعه این است که در ثبت، ضبط و کتابت حدیث نیز چندین دهه از اهل سنت جلوتر است، زیرا شیعه ثبت حدیث را از زمان پیامبر(ص) آغاز کرده و لذا نخستین کتاب حدیث طبق نوشته شیعه و برخی از علمای عامه، از آنِ علی بن ابی‌طالب می‌باشد که با املای رسول خداست، این کتاب نزد امام باقر علیه السلام وجود داشته که آن حضرت به ((حکم بن عتیبه)) نشان داده و فرمود: «هذا خط علی علیه السلام و املاء رسول الله صلی الله علیه و اله؛ این خط علی علیه السلام است با املای رسول خدا.»(تاسیس الشیعه، لعلوم الاسلام، تالیف سید حسن صدر، منشورات اعلمی، تهران، ص۳۹)}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: تأملات فرهنگی/مولف: حجت‌الاسلام سید رضا تقوی دامغانی/ انتشارات نخیل، تهران/ چاپ سوم ، تیر ۱۳۵۸/ صص۶۱و۶۲

 پیام مدیر سایت ظفرمند

چاپ مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.