آخرین اخبار : 

مبارزات حضرت زهرا(س)

مبارزات حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا س

{در حالی که اهل بیت پیامبر(ص) مشغول کفن و دفن آن حضرت بودند، خبر آوردند که گروهی از انصار و مهاجران در سقیفه بنی ساعده گرد آمده و ابوبکر را به خلافت برگزیده‌اند.

علی علیه السلام که به دست پیامبر در واقعه غدیر خم به جانشینی آن حضرت منصوب شده بود و اقدام اجتماع کنندگان در سقیفه را غصب علنی حق خویش می‌دانست، پس از فراغت از مراسم ارتحال رسول خدا به اتفاق حضرت زهرا(س) تصمیم گرفتند مبارزه دامنه‌دار و عاقلانه‌ای را شروع کنند تا اسلام را از خطر انهدام و انحراف حفظ کنند. از این رو در مراحل زیر به مبارزه با غاصبان پرداختند:

مرحله اول: علی علیه‌السلام تصمیم گرفت با خلیفه وقت ـ ابوبکر ـ بیعت نکند تا بدین وسیله مخالفت خود را با روش حکومت انتخابی «سقیفه» اظهار دارد. حضرت زهرا(س) هم نظریه علی علیه‌السلام را تأیید کرد و مصمم شد در مورد حوادث و خطرات احتمالی از شوهرش جداً دفاع کند و این یک نوع مبارزه منفی بود.

زهرا (س) با اینکه [تا اینجا صفحه ۸۲ کتاب] می‌دانست این گونه مبارزه و دفاع از حق علی علیه‌السلام لطمه و ضربه خوردن دارد، اما او همه شداید را بر پیکر خود پذیرا شد و حتی جان خود را در این راه تقدیم پیشگاه خداوند کرد.

مرحله دوم: علی علیه‌السلام و فاطمه(س) دست حسن و حسین(ع) را گرفته و شبانه به خانه بزرگان و رجال مدینه می‌رفتند و آنان را به یاری خویش دعوت می‌کردند و سفارش‌ها و وصیت‌های پیامبر را به آنان تذکر می‌دادند(الامامة والسیاسة، ج۱، ص۱۹).

مرحله سوم: مبارزه زهرا(س) با ابوبکر برای بازپس گیری فدک؛ بدین شرح که ابوبکر پس از اینکه زمام امور را به دست گرفت‌، دستور داد تا برای گرفتن فدک((فدک روستایی در چند فرسخی مدینه بود که با قرارداد صلح بین پیامبر و یهود، خالصه برای پیامبر شد و آن حضرت آن را به فاطمه(س) بخشید.)) از حضرت زهرا(س)، کارکنان آن حضرت را از فدک بیرون کردند و عمّالی را به جای آنان گذاشت(تفسیر نورالثقلین‌ ج۳، ص۱۵۳).

حضرت زهرا(س) با آنکه به تازکی سقط جنین کرده و آنهمه آزار دشمنان را تحمل کرده بود، برای احقاق حق خویش در این باره نیز با خلیفه مبارزاتی با طی مراحل زیر داشت:

۱ـ سخنرانی در مسجد: فاطمه(س) پس از اینکه توانست با منطق و برهان خلیفه را محکوم کند، تصمیم گرفت به مسجد برود و در حضور مردم حقایق را بیان نماید، از این رو در مسجد و در جمع انبوه مهاجر و انصار، خطبه مفصّلی خواند، مردم را به خدا دعوت کرد، پیامبر و رسالت او را ستود‌‌، از فلسفه احکام سخن گفت‌ جایگاه ولایت و [تا اینجا صفحه ۸۳ کتاب] رهبری اسلامی را تشریح کرد و سپس خطاب به مردم آنچه را که گفتنی بود گفت(کشف الغمه، ج۱، ص۴۹۱).

۳ـ اعتصاب سخن: آن حضرت در ادامه مبارزه رسماً به ابوبکر اعلان کرد که اگر فدک را پس ندهی تا زنده هستم با تو صحبت نمی‌کنم. هر جا با خلیفه برخورد می‌کرد صورتش را از او برمی‌گردانید و با او حرف نمی‌زد(شرح ابن ابی‌الحدید، ج۶، ص۴۶). بدین ترتیب فاطمه‌ای که طبق سخن پیامبر برخلاف رضای خدا غضبناک نمی‌شود، با این روش خود موج احساسات ملت علیه دستگاه خلافت برانگیخت.

۴ـ دفن شبانه: زهرا(س) نه تنها تا آخرین ساعات زندگی مبارزه را تعقیب کرد، بلکه دامنه مبارزه را تا قیامت توسعه داد. به همسرش علی علیه‌السلام وصیت کرد که: یا علی مرا شب غسل بده، شب کفن کن و مخفیانه به خاک بسپار. راضی نیستم کسانی که بر من ستم کرده‌اند به تشییع جنازه‌ام حاضر شوند. علی علیه‌السلام هم طبق وصیت زهرا(س) شبانه وی را دفن کرد و قبرش را با زمین هموار ساخت و صورت چهل قبر تازه درست کرد، مبادا قبرش شناخته شود(دلایل الامامه، ص۴۶؛ مناقب ابن شهر آشوب، ج۳، ص۳۶۳). … سرانجام … در سیزدهم جمادی الاولی یا سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری یعنی هفتاد و پنج یا نود و پنج روز پس از رحلت رسول اکرم(ص) از دنیا رفت(کشف الغمه، ج۱، ص۵۰۳) و با شهادت خویش قلوب پیروان خویش را در اندوهی همیشگی فرو برد.}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: مروری بر زندگانی پیامبر(ص) و امامان علیهم‌السلام/ گردآوری و تنظیم: علی شیخیان ثابت/ ناشر: اداره آموزشهای عقیدتی و سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه/ چاپ اول، زمستان ۱۳۷۸/ صص ۸۲،۸۳،۸۴

پیام مدیر سایت ظفرمند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.