آخرین اخبار : 

مواضع و اقدامات امام حسین علیه‌السلام در دوره معاویه

مواضع و اقدامات امام حسین علیه‌السلام در دوره معاویه

%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d8%b3%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86

{امام حسین علیه‌السلام پس از شهادت برادر بزرگوارش در سال ۴۹ قمری در حالی که ۴۵ سال از عمر شریفش می‌گذشت، عهده‌دار مقام امامت شد و مدت امامت آن حضرت، ده سال و اندی به طول انجامید.

امام حسین علیه‌السلام نزدیک به ده سال با معاویه معاصر بود. امام در این دوره همان مواضع امام حسن علیه‌السلام را داشت و قیام مسلحانه در برابر مفاسد بنی‌امیه را به مصلحت اسلام نمی‌دید ولی سکوت را جایز نمی‌دانست. به عنوان نمونه می‌توان به پاسخ کوبندهٔ امام به معاویه در مخالفت با بیعت با یزید اشاره کرد.

امام علیه‌السلام ابتدا در پاسخ نامه معاویه به او نوشت: من هیچ فتنه‌ای بزرگ‌تر از حکومت تو بر این امت سراغ ندارم و هیچ وظیفه‌ای را برتر از جهاد با تو نمی‌شناسم(الامامة و السیاسة ، ج۱، ص۱۸۰ ـ ۱۸۱).

معاویه وقتی مقاومت سران مدینه مانند امام حسین علیه‌السلام، عبدالله بن زبیر، ابن‌عباس و عبدالله بن جعفر را در مقابل بیعت یزید دید، شخصاً روانه مدینه شد. امام حسین علیه‌السلام در پاسخ او بر فراز منبر فرمود:

اوصاف یزید را از سگ‌های ولگردش آنگاه که به جان هم می‌افتند و از کبوتران بام خانه‌اش و از کنیزان رامشگر و نوازندهٔ بزم‌های مستانه‌اش بپرس(الامامة و السیاسة، ج۱ ، ص۱۸۰ـ۱۸۱).

امام حتی پس از آن، نامه مفصلی به معاویه نوشت و جنایات او، از جمله قتل حجر بن عدی و عمرو بن حمق را یادآور شد(بحار، ج۴۴، ص۲۱۲-۲۱۳).

از اقدامات امام علیه‌السلام در این دوره این بود که در تمام جریانات، واقعیت‌ها را بی‌پرده برای مردم بیان می‌کرد. نامه‌های افشاگرانه امام علیه‌السلام به معاویه، سخنرانی‌های عمومی که در موسم حج برای انبوه حاجیان ایراد می‌کرد، بیاناتی که در جلسات خصوصی با یاران خود و بزرگان کوفه و مدینه داشت و پاسخ به نامه‌های شیعیانی که از ظلم معاویه به ستوه آمده بودند، نمایانگر گوشه‌هایی از مواضع امام در مقابل معاویه و زمینه‌هایی برای قیام آن حضرت است.}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: مروری بر زندگانی پیامبر( ص) و امامان علیهم السلام/ گردآوری و تنظیم: علی شیخیان ثابت/ ناشر: اداره آموزشهای عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه/ چاپ اول، زمستان ۱۳۷۸/ ص ۹۴

پیام مدیر سایت ظفرمند

چاپ مطلب

  1. sara گفت:

    سلام روشنگری هاتون قابل تحسینه ومن بابتشون تشکر میکنم

    علیکم السلام
    نظر لطف شماست
    ما هم از حضورتان خرسندیم و متشکریم از پیامی که گذاشتید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.