آخرین اخبار : 

پیامبر و بیان جانشینی علی علیه‌السلام قبل از واقعه غدیر

پیامبر و بیان جانشینی علی علیه‌السلام قبل از واقعه غدیر

%d8%ba%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%ae%d9%85

{روایات شیعه و سنی و نیز گزارش‌های تاریخی بیانگر این است که پیامبر اکرم(ص) قبل از واقعه غدیر خم، بارها در رویداد‌ها و مناسبت‌های گوناگون به جانشینی امیرالمومنان علی علیه‌‌السلام اشاره داشته‌اند که برخی از آنها عبارتند از:

دعوت خویشاوندان و جانشینی علی علی‌ السلام: رسول خدا مسأله جانشینی علی علیه السلام را در همان روزهای اول دعوت مطرح کرد.

بر اساس نقل تاریخ، پس از آنکه آیهٔ شریفه«وَ اَنْذِرْ عَشیرَتَکَ الْاَقْرَبینَ» (شعراء ، آیه ۲۱۴) نازل شد، پیامبر(ص) به علی علیه السلام دستور داد تا میهمانی ترتیب دهد و چهل مرد از فرزندان عبدالمطلب را دعوت کند.

پیامبر در خاتمه میهمانی فرمود: «کدام یک از شما مرا در این راه کمک می‌کند تا برادر، وصی، وزیر، و وارث وظیفهٔ من پس از من باشد؟

از میان جمعیت تنها حضرت علی علیه السلام برخاست وگفت: ای رسول خدا! من تو را یاری می‌کنم. پیامبر(ص) فرمود: «بنشین، پس تو برادر، وصی، وزیر، وارث و جانشین [تا اینجل صفحه ۶۰ کتاب] منی پس از من.» (ارشاد، مفید، ص۱۱)

حدیث منزلت: هنگامی که رسول خدا (ص) عازم جنگ تبوک بود، حضرت علی علیه السلام را به جانشینی خود در مدینه تعیین کرد. منافقان که از این امر نگران بودند، شایع کردند که پیامبر(ص)، علی علیه السلام را به دلیل بی‌مهری نسبت به وی با خود همراه نبرده است.

علی علیه السلام برای اثبات بی‌پایگی سخن منافقان، به سرعت نزد پیامبر(ص) رفت و موضوع را با او در میان گذاشت. رسول خدا فرمود:

«برادر من! به جای خود بازگرد. زیرا مدینه اصلاح نپذیرد، جز به بودن من یا تو. چه آنکه تو جانشین منی در میان خاندان و هجرتگاه و فامیل من.آیا خشنود نیستی ای علی از این که تو نسبت به من همانند هارون باشی به موسی، جز اینکه پیغمبری پس از من نیست؟(ارشاد، مفید، ترجمه رسول محلاتی، ج۱، ص۱۴۳)

اعزام علی علیه السلام به یمن: رسول خدا در سال نهم هجری سپاهی را به فرماندهی علی علیه‌السلام به یمن اعزام کرد تا بتخانهٔ «فُلس» را ویران سازد.آن حضرت هنگام اعزام علی علیه‌السلام سخنانی فرمود که بر جانشینی علی علیه‌السلام پس از وی دلالت دارد. امام باقر علیه السلام می‌فرماید:

«رسول خدا(ص) علی علیه السلام را به سوی یمن فرستاد و فرمود: علی ستمگر نیست و برای ستمکاری آفریده نشده است. همانا بعد از من ولایت برای علی است و حکم، حکم او، و گفته، گفته اوست و ولایت و گفته و حکم او را جز کافر رد نمی‌کند و بجز مؤمن به ولایت و گفته و حکم او رضایت نمی‌دهد.» (اثباة الهداة، حرّ عاملی، ج۳، ص۳۱۵)

واقعه غدیر خم

آخرین مرحله از تعیین حضرت علی علیه السلام به عنوان جانشین از سوی پیامبر به طور رسمی هنگام بازگشت از سفر حج انجام گرفت. [تا اینجا صفحه ۶۱ کتاب]… در حالی که جمعیت در اطرافش حلقه زده بود، دست مولای متقیان علی علیه السلام را بالا برد و فرمود: ای مردم! چه کسی بر مؤمنان از خودشان سزاوار تر است؟ گفتند: خدا و رسولش داناترند. آن گاه این جمله مشهور را بیان فرمود:

«فَمَنْ کُنْتُ مَولاهُ فَعَلیُّ مَولاهْ … اَللهم و ال من والاه و عاد من عاداه …   پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست … خداوندا دوست بدار کسی را که دوستش می‌دارد و دشمن بدار آن را که با وی دشمنی بورزد». (الغدیر، ج۱، ص۲۴)}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: مروری بر زندگی پیامبر(ص) و امامان علیهم السلام/ گرد آوری و تنظیم: علی شیخیان ثابت/ ناشر: اداره آموزشهای عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه/ چاپ اول، زمستان ۱۳۷۸/ صص ۶۰،۶۱،۶۲

پیام مدیر سایت ظفرمند

چاپ مطلب

 1. فرزاد گفت:

  سلام
  بنده خدا علامه امینی کتاب الغدیر را در اثبات جانشینی امیرالمومنین ( ع) در روز غدیر خم نوشتند ، بین شیعه و سنی جنگ و دعواست
  خواهشا برادر بزرگوار ،در مورد جانشینی علی (ع) قبل از غدیر خم داستانسرایی نکنید و جنگ و دعوا بین مسلمین راه نندازید .

  علیکم السلام
  منبع این نوشته بسیار معتبر می باشد لذا چون شما تخصص در مسایل دین ندارید در این گونه مسایل ورود نکنید. جنگ و دعوای مسلمانان واقعی که شیعه علی اند با مسلمانان بدلی که منکر گزینش امام علی(ع) توسط پیامبر اسلام قبل و بعد از واقعه غدیر‌خم می باشند، از صدر اسلام آغاز شده و تا ابد ادامه دارد ، این یعنی جدال حق و باطل، و افتخار شیعه این است که مدافع حقانیت معصومین هستند.
  روایت های مطرح شده در این نوشتار آنقدر مستند و محکم هستند که نیازی به ارجاعات و اثبات بیشتر ندارد.
  مطالعه خود را در زمینه انتخاب امام اول شیعیان به جانشینی توسط پیامبر قبل از واقعه غدیر، بیشتر کنید تا به درّه‌ی جهالت و کفر سقوط نکنید.
  در پناه علم باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.