آخرین اخبار : 

تیمور لنگ

تیمور لنگ

%d8%aa%db%8c%d9%85%d9%88%d8%b1-%d9%84%d9%86%da%af

{تیمور، که مورخان نسب او را به خاندان چنگیز رسانیده‌اند، پسر امیرترغای بود. وی در سال ۷۶۲ هجری قمری در دستگاه امیر حاجی برلاس در ماوراءالنهر به کار اشتغال داشت و به همراه او به خراسان گریخت و اندکی بعد مجدداً به ماوراءالنهر بازگشت و به خدمت تُغلق‌تیمور، خانِ کاشغر درآمد. وی نیز تیمور را به حکومت شهر کش زادگاه تیمور منصوب کرد. تیمور، اندک‌اندک، به بسط سلطه خود بر سایر نواحی ماوراءالنهر اهتمام ورزید. وی با خواهر امیر‌حسین قزغنی ازدواج کرد و از آن هنگام لقب گورکان، یعنی داماد را یافت. هر چند برخی هم بر این عقیده‌اند که چون تیمور بعدها دختر تغلق‌تیمور را به عقد خود درآورد، لقب گورکان پیدا کرد. تیمور در خطه ماوراءالنهر چندین بار به لشکرکشی پرداخت که در یکی از جنگ‌هایش، با امیرحسین، به خوارزم حمله برد ولی مغلوب وی شد و به خراسان گریخت. تیمور از خراسان، به سیستان رفت لیکن والی سیستان به حیله بر سر او تاخت و در این گیر و دار تیمور چند زخم برداشت. به روایتی در این درگیری پاشنه پا،‌ دست و شانه تیمور مجروح شد و پای راستش چنان صدمه دید که دیگر هیچ وقت به حال عادی برنگشت و چون همه عمر می‌لنگید به همین سبب وی را تیمور لنگ خوانده‌اند.

پس از چندی، تیمور به خوارزم لشکر کشید و سرانجام در ۷۸۱ هجری قمری آن خطه را ضمیمه متصرفات خود نمود. وی در سال ۸۰۱ نیز هندوستان را فتح کرد. تیمور، از سالهای ۷۸۲ تا ۷۸۵ بارها به خراسان لشکر کشید. این حملات به یورش های اول و دوم معروف است که عاقبت هم این نواحی به تسخیر وی درآمدند. پس از یورش سه ساله تیمور به خراسان و سپس یورش پنج ساله او به نواحی گرگان، مازندران، ری، سلطانیه، شوشتر و شیراز در ۷۹۶ هجری قمری به قصد قلعه تکریت در بغداد رفت. آنگاه به جانب گرجستان تاخت و در ۷۹۸ هجری قمری شهر مسکو را نیز تصرف کرد. وی در ۸۰۱ هجری قمری هندوستان را فتح و یورش هفت ساله خود را از سمرقند به جانب ایران آغاز کرد. این سال‌ها [تا اینجا صفحه ۱۴۶ کتاب] آخرین دوره جنگ‌های تیمور گورکانی شمرده می‌شود.

سرانجام تیمور، در سال ۸۰۷ در اترار جان سپرد و در سمرقند به خاک سپرده شد. وسعت ممالک تحت سلطه تیموری نسبت به چنگیز کمتر بود، لیکن در آن دوران، موضوع حاکمیت سیاسی از اهمیت فراوانی برخوردار بود لذا وی کمتر قوانین جدیدی بنا می‌نهاد و صرفاً در اجتماع وضع تازه‌ای پدید آورد. بدین سان تیمور امپراتوری ترک را نیز وسعت بخشید.

دوران حکومت او از منظر فرهنگی، ترکیبی از مؤلفه‌های حکومت امرای ترک و ایرانی و از نظر تشکیلات حکومتی، ترکیبی از مردم ترک و چنگیزی و به لحاظ سیاسی و مذهبی، آمیزه‌ای از عناصر مغولی و عربی شمرده می‌شد(گروسه، ۱۳۵۳، ص۷۵۴).

پس از وفات چنگیز، امپراتوری مغول تا مدت‌ها از صلح داخلی برخوردار بود؛ ولی پس از مرگ تیمور، امیر‌نشین ترک ماوراءالنهر، دستخوش منازعات بین پسران و نوادگان امیر تیمور گردید. سلطان خلیل پسر میرانشاه به عنوان جانشین وی، در سمرقند به تخت سلطنت نشست. این اقدام، قیام پسر عم‌های او و پسر چهارم تیمور، شاهرخ را که حاکم خراسان بود به همراه داشت. شاهرخ یکی از بهترین شاهانی است که بر ایران سلطنت کرده است. او علاوه بر دیانت، تقوا و عدالت، مردی صلح‌جو، بخشنده و علم دوست بود و خرابی‌های پدر را آباد کرد. خود وی هم شعر می‌گفت و هم خوش می‌نوشت و بدین‌ سان هرات در عصر او، مرکز اجتماع علما و ادبا شد. همسر شاهرخ، گوهرشاد آغا هم آثار نیکو و معروفی، از جمله بنای مسجد گوهرشاد در ارض اقدس (مشهد) از خود به جا گذارد.}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: درآمدی بر دیوان سالاری در ایران/ نویسنده: حمید تنکابنی/ انتشارات: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، تهران/ چاپ نخست ۱۳۸۳/ صص ۱۴۶ و ۱۴۷

 

چاپ مطلب

 1. ebi.n گفت:

  سلام اقایی که این داستان رو سر هم کردی کاملا غلطه.
  تیموردرراه تصرف غرب کشور واستان لرستان لنگ شدبه دست یکی از سران اون نواحس به نام والی پشت کوه تاریخ ایل بختیاری رو بخونید میفهمیدیاحق

  علیکم السلام
  اولا این داستان نیست، یک واقعه تاریخی است پیرامون اقدامات تیمور لنگ.
  دوما ما آن را سر هم نکردیم، اگر درست متن را خوانده بودید، کتابی که این متن از آنجا ذکر شده نامش و مشخصات نویسنده و انتشاراتش عیناً ذکر شده.
  و اما …
  در مورد برخی وقایع مربوط به زندگی چهره های تاریخی ما چند روایت داریم . یعنی چند تاریخ نویس در کتب تاریخی متفاوت یک حادثه را به چند گونه روایت کرده اند. . نویسنده این کتاب هم بیان داشت که بنا به روایتی در جنگ با حاکم سیستان پای تیمور لنگ شد. وقتی که گفته بنا به روایتی ، یعنی در آن مورد روایت های دیگری نیز وجود دارد.
  صرفا اینکه چون شما کتاب تاریخ لرستان را خوانده اید و فکر کنید که فقط آن درست گفته و بقیه کتابهای تاریخ غلط هستند به لحاظ پژوهشی صحیح نیست . ما فقط می توانیم روایت های متعدد پیرامون یک واقعه را ذکر کنیم. اگر هم یک روایت را پذیرفتیم دلیل نمی شود از دیگران بخواهیم که آنها هم فقط آن را بپذیرند. شیوه درست این است که یا همه روایت ها با هم گفته بشود ، که کاری سخت است. یا اینکه یکی از روایت هایی که به نظر خودمان صحیح است را ذکر کنیم و اشاره کنیم که روایت های دیگری هم در آن مورد نقل شده است. نویسنده این کتاب هم همین کار دوم را به خوبی انجام دادند. یعنی اشاره کردند که به روایتی واقعه لنگ شدن پای تیمور چنین است. پس خواننده می فهمد که روایت های دیگری نیز وجود دارد .
  متشکرم که در سایت ما حضور پیدا کردید و نظر نوشتید.
  درز پناه حق

 2. محمد هادی ایزدی گفت:

  ازاینکه اینگونه نوشته های تاریخی را چاشنی نوشتار خود میکنید بسیار سپاسگذارم و امیدوارم که همواره بتوانم ازاین مقال بهره مند گردم. باتشکر وسپاس ایزدی

  نظر لطف شماست
  ما همه تلاش خودمان را می‌کنیم که محتوای سایت با سلایق مختلف بازدیدکنندگان همسو شود.
  اگر بازدیدکنندگانی چون شما نظر رضایت داشته باشند این نشانه موفقیت ماست.
  ممنونم از حضورتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.