آخرین اخبار : 

در محضر خدا گناه نکنید ـ یک روایت و یک حکایت از آهنگر

در محضر خدا گناه نکنید ـ یک روایت و یک حکایت از آهنگر

%d8%a2%d9%87%d9%86%da%af%d8%b1

{خداوند متعال می‌فرماید: اَلَمْ یَعْلَمْ بِاَنَّ اللهَ یَری(علق/ آیه۱۴) آیا نمی‌داند  که خداوند می‌بیند.

 این ذکر قلبی است که ما بدانیم و متوجه باشیم که خداوند متعال در همه جا و همه حال ما را می‌بیند و کارهای ما را مشاهده می‌کند و بر نیتها و افکار ما آگاه است.

روایت است که هیچ پرنده‌ای گرفتار صیاد نمی‌شود مگر اینکه در آن لحظه از یاد خدا غافل شده باشد. انسان هم اگر لحظه‌ای از یاد خدا غافل شود ممکن است گرفتار شیطان و وسوسه‌های او بشود. (حضرت آیة الله العظمی) امام خمینی رحمة الله فرمودند: عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید.

اگر شخصی فهمید که همیشه در حضور خداوند متعال است دیگر گناه نمی‌کند اگر بچه‌ای، ما را در حال گناه ببیند حیا می‌کنیم البته اگر فهمیدی، خدا تو را می‌بیند گناه نمی‌کنی. اگر هم گناه کنی به جا است که خدا بگوید ببین این بنده مرا، که به اندازه یک بچه هم برای من، ارزش قائل نیست.

یک حکایت:  

آهنگری بود که با دست خود آهنی گداخته را از تنور خارج می‌کرد از او پرسیدند: چگونه می‌توانی این کار را بکنی، گفت: روزی زن فقیری به در مغازه‌ام آمد و گفت من شوهر ندارم و[تا اینجا صفحه ۱۵۱ کتاب] چند بچه یتیم دارم و مدتی است چیزی برای خوردن نداریم و از من تقاضای کمک کرد و من هم برای او شرط گناه گذاشتم، زن رفت و روز دوم از شدت فقر آمد و کمک خواست و باز من شرط گناه گذاشتم و او هم قبول نکرد. روز سوم آمد و از شدت فقر و بیچارگی قبول کرد و گفت: به شرطی که جایی برویم که کسی ما را نبیند. با هم به مکان خلوت رفتیم و من تا آمدم دستم را به طرف او دراز کنم گفت: صبر کن مگر قرار نشد جایی برویم که کسی ما را نبیند، الان اینجا ما هفت نفر هستیم من و تو و هر کدام هم دو ملک داریم که الان اعمال ما را می‌بینند و می‌نویسند و از همه بالاتر خداوند متعال هم الان دارد ما را می‌بیند. این حرف او، مرا منقلب کرد و تکان داد و از او گذشتم او هم همان لحظه دعا کرد: خدایا همین طور که او آتش شهوتش را از من خاموش کرد تو نیز آتش دنیا و آخرت را بر او خاموش کن، لذا از آن به بعد دیگر آتش، دستم را نمی‌سوزاند. [تا اینجا صفحه ۱۵۲ کتاب]}۱

ارجاعات:  

۱ـ کتاب: آداب الطّلاب/ مولف: شاکر برخوردار فرید/ ناشر: موسسه انتشاراتی لاهوت، تهران/ چاپ ششم ۱۳۹۲/ صص۱۵۱٫۱۵۲

پیام مدیر سایت ظفرمند

 

چاپ مطلب

 1. احمد گفت:

  با سلام و ممنون از این نوشته
  هر چند در نقلی شنیده ام که دعای زن در حق آهنگر این بود که مادرم دستت را بگیرد!! زن سید بوده و همان شب آهنگر خواب زنی نورانی را میبیند که در خواب بر آهنگر دعا میکند و میگویند خدا در دنیا و آخرت از آتش محفوظت بدارد.
  که پس از سوال آهنگر آن زن خود را فاطمه زهرا (س) معرفی میکند.

  علیکم السلام
  متشکرم که نوشتید
  تأیید می کنم که خوانندگان هم نقل ذکر شده شما را بخوانند

 2. اعظمی گفت:

  اجر شما با امام حسین عالی است

  متشکرم از حضور و نظر لطفتان
  و ممنونم از اینکه نظر گذاشتید و دعای خیری در حقمان کردید
  همواره در پناه حق باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.