آخرین اخبار : 

هفتالیان یا هپتالیان

هفتالیان یا هپتالیان

{هفتالیان یا هپتالیان قومی بودند که از ایالت کانسوی چین به حدود تخارستان هجوم آوردند. پیروز پادشاه ساسانی که تازه از قلع و قمع کردن کیداریان پرداخته بود به دفع آنان قیام کرد اما مغلوب و اسیر شد و به ناچار شهر طالقان را که قبل از غلبه او بر کیداریان شهر سرحدی مستحکمی بود بدیشان تسلیم کرد و متعهد شد که از آنجا تجاوز نکند و نیز مجبور شد با پرداخت غرامت جنگ، آزادی خود را بخرد. پسرش کواذ دو سال بعنوان گروگان در دربار پادشاه هفتالیان ماند تا تمام مبلغ پرداخته شد. بعد از آن پیروز با وجود ممانعت سپاهبذ وهرام مجدداً با هفتالیان وارد جنگ شد. این لشکرکشی در سال ۴۸۴ میلادی عاقبتی بس وخیم یافت زیرا سپاه ایران که در بیابانی پیش می‌رفت کاملاً مغلوب دشمن بلکه معدوم گشت و پیروز به قتل رسید و جسد او هرگز بدست نیامد. به موجب روایات مورخین عرب و ایران، این شاهنشاه با بسیاری از سربازانش در حفره‌هایی که هفتالیان کنده بودن افتادند. یکی از دختران پیروز به دست پادشاه هفتالیان افتاد که او را به حرم خود فرستاد. هپتالیان داخل مملکت ایران شدند و چندین ایالت را با شهرهای مروالرود و هرات تصرف کردند و خراجی سالیانه بر ایرانیان تحمیل کردند. تسلط هفتالیان بر ایران موجد خواری و ذلت بسیار برای ایرانیان بود و زیانها و خسارتهای مادی و معنوی جبران ناپذیری ببار آورد. دولت هپتالیان تا حدود ۵۶۰ میلادی دوام داشت. در بین سالهای ۵۵۸ و ۵۶۱ میلادی انوشیروان پادشاه ساسانی این دولت را که بر اثر حمله یک قبیله ترک به سرداری سین جیبوSindjibu متزلزل شده بود برانداخت.(با تلخیص از ایران در زمان ساسانیان، تألیف کریستین سن، ترجمه رشید یاسمی).}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: تاریخ وقایع و سوانح افغانستان/ تألیف: علیقلی میرزا اعتضادالسلطنه/ به تصحیح: میر هاشم محدث/ انتشارات امیرکبیر/ چاپ اول ۱۳۶۵/ تهران/ زیرنویس صفحه ۱۲

 

چاپ مطلب

 1. ... گفت:

  اقای پان ترک همش …
  اعتماد السلطنه بوده نه اعتضاد
  یعنی ضد سلطنت مینوشتی تاریخ سوانح و سوختگی پان ترک

  متشکرم از این که نظر خودتان را نوشتید.
  اما چنین نظری قابل پذیرش نیست.
  نام کتاب (تاریخ وقایع و سوانح افغانستان) و نام نویسنده آن (علیقلی میرزا اعتضادالسلطنه) صحیح است و ما هم هر آنچه از آن کتاب نقل کردیم با ذکر منبع بوده است.

  …………………………………………………………………….
  ارجاع بدهم به این سایت: کتاب «تاریخ وقایع و سوانح افغانستان» نخستین کتاب در این باره به زبان فارسی است که در اواخر جنگهای هرات در سال ۱۲۷۳ق، و مخالفتهای دولت انگلیس با این جنگها و حمایت آن دولت از امیردوست محمدخان بارکزایی و انتزاع قطعی هرات از ایران نوشته شده و در رابطه با این موضوع کتاب مفیدی است.
  بر روی نوشته و پیوند بالا کلیک کنید و مطالب مندرج در آن سایت را بخوانید

  ……………………………………………..
  در ضمن :

  یک کلمه از نوشته شما زشت و ناپسند بود حذفش کردم .
  باید یاد بگیریم که حرفهای خودمان را بدور از توهین و بکارگیری الفاظ ناپسند ادا کنیم.

  من نه ترک هستم که به پان ترکیسم گرایش داشته باشم (هر چند که همه اقوام برایم محترم هستند) و نه تعصبی نسبت به مسایل تاریخی و سیاسی و مکتبی دارم. در این سایت هدف ما صرفا درج مطالبی است که بتواند اندکی بر علم بازدیدکنندگان سایت بیافزاید.

  چشم ها را باید شست
  جور دیگر باید دید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.