آخرین اخبار : 

کرامت سلیمی: بیشتر مدیران ایرانی مثل دون کیشوت هستند

کرامت سلیمی: بیشتر مدیران ایرانی مثل دون کیشوت هستند

کرامت سلیمی: عامل بدبختی کشور ما نه برجام است و نه مواضع نظامیان و نه مواضع رییس جمهور بلکه عامل بدبختی کشور ما مدیران ریاکار و فریبکاری هستند که در ظاهر خود را تابع رهبر نشان می دهند اما در عمل دشمن رهبرند.و به نظر می رسد که سازمانهایی همچون سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان خصوصی سازی صنایع (ایمیدرو) نه اعتنایی به سخنان رهبر دارند و نه رییس جمهور را در عمل به رسمیت می شناسند و خودشان مستقیما” از کشورهای اروپایی دستور می گیرند.
بنده حدود بیست سال است که در صنعت مشغول به کار هستم و انچه مخصوصا” از مدیران مشاهده کرده ام این است که مدیران مدام از خود انرژی منفی ساطع می کنند که ظاهرا” جایی انها را اموزشهای اینچنینی می دهند تا محیطهای کاری را ازار دهنده کنند و از پژوهش و تحقیقات و همچنین ارتباط بین صنعت و دانشگاه بیزارند و هر کسی که به کاری تحقیقاتی برای پیشرفت صنعت بپردازد چنان با کارشکنی و سنگ اندازی روبرو می شود که از این کارش پشیمان می شود و ان شخص منزوی و بایکوت شده و علاوه بر اینکه از نظر مالی به حقوقش لطمه می زنند در معرض خطر اخراج نیز قرار می گیرد.
اکثر مدیران از دانش مدیریت و تخصص در سیستمی که اداره ان را بر عهده دارند جز مقدمات ناچیز اطلاعی ندارند و فقط خیلی خوب ژست می گیرند و خیلی هم خود بزرگ بین ، بدجنس و حسودند و به بهانه ایجاد نظم و انضباط جو خفقان و سرکوب ایجاد می کنند و با این فضا هرکسی را که بخواهند حذف می کنند و وای به حال کسی که در معرض پرتوهای منفی دید انها قرار گیرد.به همین دلیل صنایع ما رو به پیشرفت نیست و نمی توانند متناسب با رشد جمعیت اشتغال ایجاد کنند و حتی به سمت ورشکستگی میروند و یا عمدا” به سمت ورشکستگی سوق داده می شوند. مدیران در سیستمهایی که کار می کنند فقط به دنبال افزایش اختیاراتشان برای سرکوب و آزار نیروهای زیر مجموعه خود هستند و می خواهند که اختیار حقوق و مزایا و قرارداد کاری نیروها به طور مطلق در اختیارشان باشد تا هر موقع اراده کنند هرکس را که خواستند به راحتی اخراج کنند.


اکثر مدیران ایرانی روحیات و خصوصیاتی مانند دون کیشوت دارند و به هر چیزی که ببینند به چشم یک خطر نگاه می کنند و اگر از یک موضوع و یا یک شخص خوششان نیاید به ان موضوع یا شخص حمله می کنند .
از انجا که خیلی از مدیران از دانش مدیریت و اطلاعات فنی ناچیزی از سیستم تحت مدیریت خود برخوردارند برای پوشاندن این عیب و نقصشان مشاوران و زیردستان ضعیف و حقیر را به کار می گیرند تا نسبت به انها احساس برتری کنند و بکار گیری این روش در نهایت به سقوط و ورشکستگی سیستم می انجامد.
برای اینکه به مدیران بر نخورد یک مثال مستند می زنم:
اپراتوری نیاز به تخصص ندارد مثل صنایع ما که مثلا” در صنعت الومینیوم یک فوق دیپلم دامپروری بدون داشتن هیچ دانشی در باره تولید فلز در خط تولید فلز الومینیوم در کنار یک فوق لیسانس متالورژی کار میکند و حتی یکبار این فوق دیپلم دامپروری در سال ۱۳۸۳ به عنوان پژوهشگر برتر در صنعت الومینیوم به سازمان ایمیدرو معرفی شد و از دست معاون وزیر اقای هراتی نیک لوح تقدیر گرفت. بعدها همین فوق دیپلم دامپروری ادامه تحصیل داد و لیسانس متالورژی گرفت و حالا مدعی متخصص بودن در صنعت الومینیوم هست. در صورتی که جای این فوق دیپلم دامپروری در پرواربندی یا سازمان گوشت، سازمان غله و اینجور جاهاست اما به راحتی وارد یک صنعت مهم فلزی شده و از دست معاون وزیر لوح تقدیر می گیرد. یک فوق دیپلم دامپروری تخصصش در امور گوسفندان است و باید در مواردی مثل کیفیت گوشت و یا نوع پشم گوسفندان اظهار نظر کند.

در بین مدیران اصل بقای مدیریت برقرار است ، بدین صورت که مدیر نه برکنار می شود و نه تنبیه می شود بلکه از سازمانی به سازمان دیگر می رود.
بیشتر مدیران تنها به فکر ثروت اندوزی و ارزوی زندگی در امریکا،کانادا،استرالیا و کشورهای اروپایی هستند و برای رسیدن به این ارزویشان از هیچ ناجوانمردی و حتی خیانت و حق کشی دریغ نمی کنند و بیشتر انها بعد از پایان کارشان در کشورهای ذکر شده زندگی می کنند و دروغ می گویند که تابع رهبر انقلاب هستند و در این مورد خیلی ریاکارانه رفتار می کنند و رفتارهای استکباری و اشرافیگرانه انها دلیلی بر صحت گفته های بنده است و عملا” با رفتارهایشان به دل رهبر انقلاب و مردم

درد می گزارند و شرم و حیایی هم از اعمال و رفتارشان ندارند و متاسفانه از طریق نهادهایی نیز حمایت می شوند.
در کشور ما به معنای واقعی رسالت هیچکدام از نهادهای نظارتی و امنیتی مبارزه با فساد اقتصادی و مبارزه با ظلم و تبعیض نیست و همین موضوع باعث سوء استفاده مدیران می شود .
هیچکدام از قوا ی سه گانه و سازمانهایی نظیر سازمان بازرسی کل کشور در مبارزه با فسادهای مالی و اقتصادی موفق نبوده اند و به نظر می رسد تنها راه ، ورود مستقیم رهبر انقلاب ایت الله خامنه ای به این مسائل می باشد تا با تشکیل سازمان موقت جدیدی که مستقیما” از ایشان دستور بگیرند به فسادهای مالی و اقتصادی خاتمه دهند.

پایان

……………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………….

پیام مدیر سایت ظفرمند در مورد نوشتار فوق:

این نوشتار به درخواست دوست و بازدیدکننده گرامی آقای کرامت سلیمی بر روی سایت قرار گرفت که درخواست ایشان در بخش (ارتباط با ما) همین سایت قابل مطالعه است.  مدیر سایت هیچگونه تأیید یا ردی بر مطالب مطرح شده در نوشتار فوق ندارد. چنانچه اگر کسانی از مسئولین اعتراضی نسبت به آن داشتند می توانند نظرات یا انتقادات خود را در این زمینه در همین بخش (بخش نظرات) مطرح کنند تا ما نوشته آنها را نیز در راستای تحقق بخشیدن به شعار داشتن رسانه آزاد انتشار دهیم.

چنانچه اگر مسئولین آن را ناقض حقوق مسئولین یا افرادی که احیاناً از آنها در این نوشتار نام برده شده می دانند اطلاع بدهند تا ما خود نسبت به اصلاح اقدام کنیم چرا که سانسور کردن انتقادات دیگران راهکار خوبی نیست.

بنده این نوشتار را به دلیل تقاضای نویسنده آن و همچنین به دلیل  انتشار آن در  سایتهای شلمچه نیوز ، نسیم توسعه ، پورتال مناظره و گفتگو و … بر روی سایت قرار دادم و هدف دیگری در کار نبوده است. 

والسلام

 


 1. علی گفت:

  شاید بی ربط به نظر برسد اما در یکی از نظرات همین سایت مثالی زدم که مجددا” ان را می نویسم.

  از نظر کارفرمایان و صاحبان صنایع تحصیلات ومعلومات دانشگاهی هیچ ارزشی ندارد زیرا از دید انها کار همه افراد در صنایع به نوعی اپراتوری یا کارگری می باشد و اپراتوری و کارگری نیاز به دانش و تخصص ندارد مثل صنایع ما که مثلا” در صنعت الومینیوم یک فوق دیپلم دامپروری بدون داشتن هیچ دانشی در باره تولید فلز در خط تولید فلز الومینیوم در کنار یک فوق لیسانس متالورژی کار میکند و حتی یکبار این فوق دیپلم دامپروری در سال ۱۳۸۳ به عنوان پژوهشگر برتر در صنعت الومینیوم به سازمان خصوصی سازی صنایع (ایمیدرو) معرفی شد و از دست معاون وزیر اقای ……لوح تقدیر گرفت. بعدها همین فوق دیپلم دامپروری ادامه تحصیل داد و لیسانس متالورژی گرفت ومدعی متخصص بودن در صنعت الومینیوم شد. در صورتی که جای این فوق دیپلم دامپروری در پرواربندی یا سازمان گوشت، سازمان غله و اینجور جاهاست اما به راحتی وارد یک صنعت مهم فلزی شده و از دست معاون وزیر لوح تقدیر می گیرد. یک فوق دیپلم دامپروری تخصصش در امور گوسفندان است و باید در مواردی مثل کیفیت گوشت و یا نوع پشم گوسفندان اظهار نظر کند.
  این فرد مدتی نیز رییس قسمت تولید فلز شد.

  باور کنید اگر بالفرض جایی به عنوان نیروگاه هسته ای وجود داشته باشد که ندارد افراد با تحصیلات غیر مرتبط با پارتی و سفارش در انجا مشغول به کار خواهند شد و خواهیم دید که باز هم به عنوان مثال فلان رشته دامپروری در انجا پیشنهاد می دهد که برای عایقبندی اتصالات برقی نیروگاه از پشم گوسفند استفاده کنند که هم ارزان است و هم فراوان و تحریمها هم مانع دسترسی به پشم گوسفند نمی شود و پیشنهاد وی توسط هیئت مدیره مورد پذیرش قرار گرفته و ان فرد به عنوان یک محقق و پژوهشگر برتر به وزارتخانه معرفی شده و مورد تشویق وزیر مربوطه یا معاون وزیر قرار خواهد گرفت و پاداشی هم به وی خواهند داد.

 2. حمداله گفت:

  سلام برومندان جامعه

  چند نکته در مورد مقاله مندرج فوق(مدیران)
  لازم بذکر است که حقیر حدودا ۱۸ سال مدیر دون پایه بودم

  ۱) مقاله نسبتا ضعیفی است
  آنچه ارائه شده است ، درصدی از مدیران را شامل می شود
  مدیران را در صورت کلی به سه دسته
  الف : مدیران پایه
  ب: مدیران میانی
  ج: مدیران ارشد (کلان )
  می شود تقسیم بندی نمود ، که دراین مقاله منظور نگارنده
  از مدیران ، کدام دسته را شامل می گردد ، مشخص نیست

  نکته : اگر شما در کتابخانه حضور داشته باشید
  باتوجه به سکوت در کتابخانه اگر ۲ نفر ، با صدای بلند صحبت کنند
  شما فقط تنها صدای آنها را خواهید شنید
  این افراد در اقلیت هستند ، ولی صدای آنها شنیده می شود
  آیا می شود ، افراد دیگر کتابخانه را با آنها جمع بست
  و گفته شود تمام افراد گتابخاته شلوغند

  ۲) به نظر حقیر در ایران عزیز ما خیلی از مسائل مدیریت تحت تاثیر مسائل جنبی دیگر قرار می گیرد ، وبرخلاف مقاله فوق مدیران از اختیارات کافی برخوردار نمی شوند و استقلالی در اعمال دستورات مقتضی خود ندارند که این امر هم منشعب از مسائل پیچیده دیگری است
  بطور مثال :
  در کشورهای پیشرفته اداری مثل ژابن که کشور آسیائی است
  قوانین سازمانها از بازخوردهای ارباب رجوع و از طریق پائین ترین رده صف الگو برداری می گردد ، حال آنکه در امثال کشور ما قوانین و تصمیمات از طرف ستاد (مدیران کلان) صادر می شود و گاها ، قابل اجر نیست و مسکوت باقی می ماند

  ۳) حقیر معتقدم : همیشه اطلاعات شغلی ، تخصصی ، عمومی
  بالادست باید خیلی بیشتر از پائین دست باشد
  این مورد زمانی پیاده می گردد که شایسته سالاری پیاده گردد
  شایسته سالاری هم در گرو ضابطه مند بودن است
  در کشور های اداری سالم ، ضابطه حاکم است
  ولی در کشور های در حال توسعه ، معمولا
  رابطه جای ضابطه را گرفته است
  و اکثر مدیران کلان از طریق رابطه گمارده می گرددند

  ۴) حقیر معتقدم : ۲ صد گفتار چو ۵/. گرردار نیست
  در خیلی از مسائل منجمله مدیریت کار آیی دارد
  خیلی ها گفتار بسیار خوبی ارائه می دهند ، ولی این گفتار یا عملی شدن نیست یا اگر عملی گردد در عمل چیز دیگری از آب در می آید
  یکی از دلائل مشکلات اداری کشورهای امثال ما کپی برداری از قوانین کشورهای دیگر است که با کشور ما اصلا سنخیتی ندارد

  ۵) حقیر معتقدم : کسی باید در جایگاه منتقد بنشیند که در جایگاهی همسان یا همسطح آن مورد انتقادی را داشته باشد
  در امثال کشور ما خیلی ها فقط انتقاد کردن را بلدند
  یک منتقد خوب کسی است که ضمن همسان و همسطح بودند
  راهکار منطقی و مناسبی با انتقاد خود ارائه دهند که هم علمی باشد و هم عملی

  این قصه را دراز دارد
  سر شما را بدرد نیاوریم

  قابل ذکر است :
  حقیر هم انتقادات زیادی به مدیران ارشد داشتم
  و گواه این کارم استعفای چندین باره ام و راهکارهای قابل اجرایم
  برای همین هم همیشه مغضوب القلوب بالادستان و محبوب القلوب پائین دستان بودم

  چند مورد را حقیر در حیطه وظایف خود انجام میدادم که زیاد مورد قبول دیگران نبود
  ۱) اگاه نمودن از حقوق اولیه ارباب رجوع
  ۲) نظارت مستمر بر کارکنان صف ( پاسخگو ها ، بررسی کننده ها ، انجام دهنده های مارها ، … )
  ۳) بالابردن اطلاعات علمی ، تخصصی ، بکار بردن تجربه های خوب حتی دیگران
  ۴) گوش شنوا و زبان نرم با ارائه منطق کاری
  ۵) پیگیری کارها تا اتمام کار و تشویق و توبیخ افراد صالح و کم کار
  ۶) تسهیل نمودن قانون برای انجام کارها بصورت قانونی و ضابطه مند
  وجلوگیری از مجاری غیرقانونی و ریشکن نمودن آنها
  و کارهای زیادی که در حوصله این جمع نیست

  حقیر در مخابرات شاغل بودم که جزء بهترین و شفافترین سازمانهاست (وزاتخانه)

  علیکم السلام …
  نقد و نوشته شما را خواندم
  نمی توانم نظری در مورد آن داشته باشم
  نویسنده مقاله آقای سلیمی می توانند در مورد آن نظر بدهند و از نوشته خود دفاع کنند
  قضاوت در مورد هر دو نوشته را به خوانندگان سایت واگذار می کنم

 3. کرامت سلیمی گفت:

  سایت وزارت دفاع نیز مقاله دروغ بودن سلاح هسته ای را منتشر کرده است .

  اگر بمب اتمی وجود داشت سازمانی مثل وزارت دفاع توجهی به این مقاله نمی کرد.

  http://www.siyasi.ir/index.php/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C/23230-%D8%A8%D9%85%D8%A8-%D8%A7%D8%AA%D9%85-%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%82%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%DA%AF%D9%87-%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html

  انتشار یک مقاله در یک سایت به معنی تأیید محتوای آن نیست.
  هر سایتی بر اساس یک موازینی که خودش برای خود تعیین کرده اقدام به انتشار مقالات و مطالب گوناگون می نماید .
  ما هم مقاله شما را منتشر کردیم اما گفتیم که نه رد می کنیم و نه تأیید.
  اگر آن سایت نوشته شما را تأیید می کند باید در مورد آن توضیح بنویسد که بر اساس چه اسناد و مدارکی آن را تأیید کرده است .

  حتی کشور ایران هم در غنی سازی اورانیوم و داشتن رآکتور هسته ای اقدام کرده بود و به جاهایی رسید بنابراین لازم است که دانشمندان هسته ای در این مورد نظر کارشناسانه بدهند .
  نوشته شما بر اساس حدس و گمان استوار است نه بر پایه آزمایشات علمی و اسناد. ما به خاطر زیبایی های این حدس و گمان شما آن را منتشر کردیم. در حالی که تأیید یک مقاله نیازمند آن است که نتیجه گیری آن بر اساس علم صورت گرفته باشد نه بر اساس حدس و گمان.

  این هم نظر من است و فقط برای خودم معتبر است
  من نه پیامبرم و نه خدا ، بنابراین کلامم نیز وحی مُنزَل نیست. دیگران می توانند نظر دیگر داشته باشند.
  و البته در راستای رعایت اصل تخصص گرایی نیاز است که دانشمندان هسته ای ، شیمی دانان و فیزیک دانان در مورد صحت یا عدم صحت مقاله شما نظر بدهند و به همین دلیل بنده نه آن را تأیید و نه رد کرده ام .
  متشکرم

 4. کرامت سلیمی گفت:

  ایا می دانید که مدیر مخفف ۴ کلمه مردم آزار،دورو،یاوه گو و ریاکار است.

  ایا می دانید که در کشور ما مدیر نه تنبیه می شود و نه برکنار می شود و فقط از سازمانی به سازمان دیگر می رود.(اصل بقای مدیران)

  ایا می دانید که هر مدیر فردی نادانتر و نفهم تر از خودش را به عنوان زیردست انتخاب می کند تا نسبت به ان فرد احساس برتری کند.

  ایا می دانید که بند فوق عامل عقب ماندگی صنایع و سازمانهاست.

  ایا می دانید که مدیران خوششان نمی اید کسی نطری بهتر از نظر مدیر ارائه دهد و اگر کسی چنین کاری را انجام دهد مورد خشم و غضب مدیر قرار می گیرد.

  ایا می دانید که مهمترین وظیفه یک مدیر به جان هم انداختن پرسنل یک سیستم است.

  ایا می دانید که اکثر مدیران از دانش مدیریت و تخصص در سیستمی که اداره ان را بر عهده دارند جز مقدمات ناچیز اطلاعی ندارند و فقط خیلی خوب ژست می گیرند و خیلی هم بدجنس و حسودند

  ایا می دانید که مدیران مدام از خود انرژی منفی ساطع می کنند که ظاهرا” جایی انها را اموزشهای اینچنینی می دهند تا محیطهای کاری را ازار دهنده کنند

  ایا می دانید که بزرگترین ارزوی یک مدیر زندگی در امریکا،کانادا ،استرالیا و یا کشورهای اروپاییست.

  ایا می دانید که بزرگترین عامل ایجاد بیکاری و رکود مدیران هستند.

  ایا می دانید که مدیران از پیشرفت سازمانشان وحشت دارند ، و نگران وضعیت خودشان می شوند.

  ایا می دانید که مدیران هدفشان از شناخت نخبگان ایجاد مشکل و ناراحتی برای انهاست تا در اثر ازار و اذیت ، نخبگان

  مجبور به ترک سیستم شوند و خیال مدیر برای باقی ماندن در پست مدیریت راحت شود.

  ایا می دانید که خیلی از مدیران بدلیل ظرفیت پایین ذهنی خود، تمایل بالایی به کارهای سطحی با تعداد بسیار زیاد و ویترین چینی از این کارهای کم عمق دارند . لذا از پژوهش و تحقیقات، ارتباط بین صنعت و دانشگاه ، برنامه ریزی ، نظارت و پاسخگویی و مواردی از این جنس، بیزارند و هر کسی که به تحقیقات اصیل و مستند منجر به پیشرفت سازمان بپردازد چنان با کارشکنی و سنگ اندازی روبرو می شود که از این کارش پشیمان شود.

  ایا می دانید که بیشتر مدیران کارهای بنیادین را به بهانه هایی نظیر تکراری بودن و عدم اولویت برای سازمان، نبود بودجه ،وجود محققین ارزان تر برای انجام کار و مواردی همانند، خوابانیده و مجری را منزوی و بایکوت کرده و علاوه بر اینها،چنان به حوزه مالی و حقوق و دستمزد فرد فعال در سازمان، لطمه می زنند که در معرض خطر اخراج قرار گیرد.

  ایا می دانید که بیشتر مدیران به بهانه افزایش عملکرد سازمانی، بشدت به دنبال افزایش اختیارات سازمانی شان برای سرکوب و آزار نیروهای زیر مجموعه خود بوده و می خواهند که اختیار حقوق و مزایا و قرارداد کاری نیروها به طور مطلق در ید قدرت آنها باشد، تا هر موقع اراده کنند هرکس را که خواستند به راحتی اخراج نمایند.

  ایا می دانید که هر مدیر علی الظاهر تابع محض و بی قید و بند مقام بالادستی خود بوده و تا زمانی که جریان قدرت مقام بالادستی برقرار باشد، فرمانبرداری می کند.اما با کاهش یا حذف جریان قدرت، اولین طغیان کننده بر علیه مقام بالادستی، خودش خواهد بود.

  ایا می دانید اکثریت قریب به اتفاق مدیران توانایی سلوک واقعی شان با دیگران کم بوده و آستانه تحمل پذیری پایینی دارند،منافع فردی و برداشت های شخصی در اولویت کارشان قرار دارد، توان همسویی با برنامه های عمیق میان مدت و بلند مدت را ندارند،و آمادگی عجیبی برای تامین منافع فردی حتی به قیمت نابودی سازمانی و از بین رفتن پتانسیل های نیروی انسانی سازمان در آنها دیده می شود،

  ایا می دانید که مدیران از تحقیق،نظارت،آموزش و برنامه ریزی گریزانند، تمایل شدید به همکاری با کوتوله های سازمانی را دارند، هوش بالایی در طراحی سیستم های خبرچینی و خبرکشی درون سازمانی دارند،مظلوم نما، بزرگ کننده مشکلات محیطی و بدل انداز هستند

  ایا می دانید که مدیران بشکل تیمی وباندی کار می کنند، تیم وباند آنها دارای سلسله مراتب مطلق(طبقه ای) است،علی الظاهر با ظاهری حق به جانب و خیرخواهانه ورود کرده و قصد اصلاح امور را دارند،انسان های دغدغه مند به نظر می رسند ، آنها مثل آهن ربا همدیگر را جذب کرده و با ساخت مجموعه الجزایر پراکنده ، مستقل و در عین حال مرتبط با یکدیگر،پهنه های ساختاری، سازمان های گوناگون و در کل عرصه نظام های اداری و مدیریتی را آلوده می نمایند.

 5. کرامت سلیمی گفت:

  با سلام و احترام

  ضمن تشکر از همکاریتان در انتشار مقالات بنده

  مقاله مدیران را در قالب دیگری نوشته ام که ممنون می شوم ان را منتشر نمایید.

  پیروز باشید.


  علیکم السلام
  ما هم خدمت شما عرض ادب و احترام و ارادت داریم .
  آنچه در این نوشتار ارائه کرده اید بسیار تند و یک طرفه نوشته شده است و صد البته اگر چه چنین مدیرانی در کشور ما کم نیستند اما جمع بستن تمامی مدیران ادارات و سازمانها و مدیران کشور به چنین خصلت های پلیدی تا حدودی رنگ و بوی تخریب دارد و چه بسا مورد پذیرش خیلی ها واقع نشود. بدون شک انتشار چنین نوشتاری می تواند سبب اعتراض خیلی ها نسبت به مدیریت سایت گردد از این رو از انتشار آن در صفحه اصلی سایت معذوریم و صرفا در همین بخش نظرات تأیید می شود تا نظردهندگان آن را مطالعه فرمایند و نظرشان را در موردش بنویسند .
  با تشکر از همراهی شما

  • حمداله گفت:

   سلام برومندان جامعه

   چند نکته در مورد مقاله مندرج فوق(مدیران)
   لازم بذکر است که حقیر حدودا ۱۸ سال مدیر دون پایه بودم

   ۱) مقاله نسبتا ضعیفی است
   آنچه ارائه شده است ، درصدی از مدیران را شامل می شود
   مدیران را در صورت کلی به سه دسته
   الف : مدیران پایه
   ب: مدیران میانی
   ج: مدیران ارشد (کلان )
   می شود تقسیم بندی نمود ، که دراین مقاله منظور نگارنده
   از مدیران ، کدام دسته را شامل می گردد ، مشخص نیست

   نکته : اگر شما در کتابخانه حضور داشته باشید
   باتوجه به سکوت در کتابخانه اگر ۲ نفر ، با صدای بلند صحبت کنند
   شما فقط تنها صدای آنها را خواهید شنید
   این افراد در اقلیت هستند ، ولی صدای آنها شنیده می شود
   آیا می شود ، افراد دیگر کتابخانه را با آنها جمع بست
   و گفته شود تمام افراد گتابخاته شلوغند

   ۲) به نظر حقیر در ایران عزیز ما خیلی از مسائل مدیریت تحت تاثیر مسائل جنبی دیگر قرار می گیرد ، وبرخلاف مقاله فوق مدیران از اختیارات کافی برخوردار نمی شوند و استقلالی در اعمال دستورات مقتضی خود ندارند که این امر هم منشعب از مسائل پیچیده دیگری است
   بطور مثال :
   در کشورهای پیشرفته اداری مثل ژابن که کشور آسیائی است
   قوانین سازمانها از بازخوردهای ارباب رجوع و از طریق پائین ترین رده صف الگو برداری می گردد ، حال آنکه در امثال کشور ما قوانین و تصمیمات از طرف ستاد (مدیران کلان) صادر می شود و گاها ، قابل اجر نیست و مسکوت باقی می ماند

   ۳) حقیر معتقدم : همیشه اطلاعات شغلی ، تخصصی ، عمومی
   بالادست باید خیلی بیشتر از پائین دست باشد
   این مورد زمانی پیاده می گردد که شایسته سالاری پیاده گردد
   شایسته سالاری هم در گرو ضابطه مند بودن است
   در کشور های اداری سالم ، ضابطه حاکم است
   ولی در کشور های در حال توسعه ، معمولا
   رابطه جای ضابطه را گرفته است
   و اکثر مدیران کلان از طریق رابطه گمارده می گرددند

   ۴) حقیر معتقدم : ۲ صد گفتار چو ۵/. گرردار نیست
   در خیلی از مسائل منجمله مدیریت کار آیی دارد
   خیلی ها گفتار بسیار خوبی ارائه می دهند ، ولی این گفتار یا عملی شدن نیست یا اگر عملی گردد در عمل چیز دیگری از آب در می آید
   یکی از دلائل مشکلات اداری کشورهای امثال ما کپی برداری از قوانین کشورهای دیگر است که با کشور ما اصلا سنخیتی ندارد

   ۵) حقیر معتقدم : کسی باید در جایگاه منتقد بنشیند که در جایگاهی همسان یا همسطح آن مورد انتقادی را داشته باشد
   در امثال کشور ما خیلی ها فقط انتقاد کردن را بلدند
   یک منتقد خوب کسی است که ضمن همسان و همسطح بودند
   راهکار منطقی و مناسبی با انتقاد خود ارائه دهند که هم علمی باشد و هم عملی

   این قصه را دراز دارد
   سر شما را بدرد نیاوریم

   قابل ذکر است :
   حقیر هم انتقادات زیادی به مدیران ارشد داشتم
   و گواه این کارم استعفای چندین باره ام و راهکارهای قابل اجرایم
   برای همین هم همیشه مغضوب القلوب بالادستان و محبوب القلوب پائین دستان بودم

   چند مورد را حقیر در حیطه وظایف خود انجام میدادم که زیاد مورد قبول دیگران نبود
   ۱) اگاه نمودن از حقوق اولیه ارباب رجوع
   ۲) نظارت مستمر بر کارکنان صف ( پاسخگو ها ، بررسی کننده ها ، انجام دهنده های مارها ، … )
   ۳) بالابردن اطلاعات علمی ، تخصصی ، بکار بردن تجربه های خوب حتی دیگران
   ۴) گوش شنوا و زبان نرم با ارائه منطق کاری
   ۵) پیگیری کارها تا اتمام کار و تشویق و توبیخ افراد صالح و کم کار
   ۶) تسهیل نمودن قانون برای انجام کارها بصورت قانونی و ضابطه مند
   وجلوگیری از مجاری غیرقانونی و ریشکن نمودن آنها
   و کارهای زیادی که در حوصله این جمع نیست

   حقیر در مخابرات شاغل بودم که جزء بهترین و شفافترین سازمانهاست (وزاتخانه)

   علیکم السلام …
   نقد و نوشته شما را خواندم
   نمی توانم نظری در مورد آن داشته باشم
   نویسنده مقاله آقای سلیمی می توانند در مورد آن نظر بدهند و از نوشته خود دفاع کنند
   قضاوت در مورد هر دو نوشته را به خوانندگان سایت واگذار می کنم

 6. محمد حسین خاکینهاد گفت:

  سلام
  آقای سلیمی…بنده مقاله دروغ بمب اتم شما را مطالعه کردم…..درباره موضوع بمب اتم میخواستم بدونم چطور میتونم با شما ارتباط برقرار کنم….مثلا در تلگرام

  خودشان باید پاسخ بدهند

  • کرامت سلیمی گفت:

   مدیر محترم سایت با سلام و احترام

   ضمن ارزوی سلامتی و شادکامی برای شما اگر امکان دارد ایمیل اقای محمد حسین خاکینهاد را برای بنده بفرستید تا با ایشان در ارتباط با درخواستشان تبادل نظر نمایم. و یا شماره تلگرام ۰۹۱===== را برایشان ارسال نمایید.

   از همکاری صمیمانه شما ممنونم.

   پیروز باشید.

   علیکم السلام
   آدرس ایمیل و شماره تلفن شما در تلگرام به آدرس ایمیل ایشان ایمیل گردید
   مدیریت سایت ظفرمند هیچ مسئولیتی در قبال ارتباط ایجاد شده ما بین شما ندارد و صرفا به درخواست شما به درخواست ایشان پاسخ داده شد .
   ایمیل این بازدیدکننده محترم نیز برای شما ارسال شد
   با تشکر از حضورتان

  • کرامت سلیمی گفت:

   مدیر محترم سایت با سلام و احترام

   یکبار کامنتی قرار دادم تا شماره تلگرام و یا ایمیل بنده را برای اقای محمد حسین خاکینهاد بفرستید.

   ممنون می شوم اگر ایمیل و شماره تماس بنده را برای ایشان ارسال کنید.

   شماره تماس

   ۰۹۱——-

   پیروز باشید.

   علیکم السلام
   آدرس ایمیل و شماره تلفن شما در تلگرام به آدرس ایمیل ایشان ایمیل گردید
   مدیریت سایت ظفرمند هیچ مسئولیتی در قبال ارتباط ایجاد شده ما بین شما ندارد و صرفا به درخواست شما به درخواست ایشان پاسخ داده شد .
   با تشکر از حضورتان

 7. میرنیا گفت:

  سلام
  نویسنده تلاش کرده که مشکلات بخش مدیران را خوب تشریح کند و فکر میکنم تا حدودی هم در این کار موفق بوده اما راهکار نهایی ایشان چندان خوب نیست چرا که خود این راهکار مشکلات دیگر را به دنبال خواهد داشت.
  از نگاه اصولگرایان چنانچه رهبری بخواهند می توانند از قانون اساسی عدول کنند اما در بین اصلاحطلبان کمتر به این تفکر بها داده می شود چرا که از نگاه بیشتر آنها رهبری نیز باید در چهارچوب قانون اساسی عمل کند.
  مقام معظم رهبری هم که در تمامی مدت رهبری خودشاه هرگز از قانون اساسی عدول نکردند و به بیان صریح خودشان قانون را فصل الخطاب نامیدند.
  در مورد نظارت بر عملکرد مدیران و یا تخلف آنها هر یک از سه قواب مجریه ، مقننه و قضاییه وظایفی دارند که در قانون درج شده است. حال اگر رهبری بخواهند ، آنطور که آقای سلیمی در نوشته بیان کردند ورود کنند به نوعی سبب بوجود آمدن این طرز فکر در بین اهل قلم و دانشگاهیان و روشنفکران و آزادیخواهان خواهد گردید که کشور به سمتی سوق می یابد که در نهایت نوعی دیکتاتوری دینی رقم خواهد خورد.
  در حالی که رهبری حتی پس از ورود در مسئله سند ۲۰۳۰ بیان کردند که مسئولبن مربوطه خودشان باید به گونه عمل می کردند که نیاز به ورود ما ضرورت پیدا نمی کرد. مقام معظم رهبری خودشان به خوبی اینگونه مسایل را مد نظر دارند.
  وروود در مسایل مربوط به سیاست کلان کشور در حوزه روابط بین الملل از وظایف رهبری است و قانون این اختیار را به ایشان داده است . با وجود چنین اختیارات قانونی رهبری تمایلی به ورود ندارند تا چه برسد به اینکه در کاری ورود کنند که فراتر از قانون باشد.
  ریاست قوه قضاییه که مهمترین نهاد نظارتی و حقوقی کشور است توسط رهبری انتخاب و منصوب می شود و اگر قرار است که جلوی تخلفات گرفته شود همین نهاد باید اعمال قانون کند و رهبری نیز می توانند در انتصاب خود خواسته هایش را لحاظ کند.
  راهکار مطرح شده در این نوشتار از نظر بنده راهکاری تنش زا و دیکتاتور مآبانه است و باید به جای آن راهکار یا راهکارهایی را جایگزین کرد که بشود با اجرای آن در چهارچوب قانون توسط قوای مجریه و مقننه و قضاییه به نتیجه مطلوب رسید و مشکلات مطرح شده را بر طرف نمود. یعنی راهکار ما نیز باید برگرفته و یا با توجه به قانون اتخاذ شود.
  بنده فکر می کنم که آقای سلیمی بدون در نظر گرفت جمهوریت نظام اقدام به اتخاذ این راهکار نمودند در حالی که راهکار ایشان مبتنی بر اختیارات یک رهبر در حکومت اسلامی است نه حکومت جمهوری اسلامی.
  بنده مشکلات عنوان شده در این مقاله را تأیید می کنم اما راهکار مطرح شده را راهکار خوبی نمی دانم.

  موفق باشید

  علیکم السلام
  ممنونم که محترمانه نقد کردید و نظر خودتان را نوشتید.
  چون آقای سلیمی نویسنده مقاله خودشان نظرات را پاسخ خواهند گفت، به همین دلیل مدیریت سایت نظری در مورد نوشته شما بیان نمی کند.
  متشکرم از حضورتان

  • کرامت سلیمی گفت:

   با سلام خدمت جناب میرنیا

   توضیحات شما بیانگر منطقی و منصف بودن شما در قضاوت و اظهار نظرهایتان می باشد.

   از بحثهای سیاسی بیزارم چون هیچکس از حرفش کوتاه نمی اید و به قول ارتور شوپنهاور اکثر انسانهادر هنگام مباحثه بدون اعتنا به حقیقت به دنبال
   پیروزیند.
   بنده معتقد نیستم که بهترین راه حل را ارائه داده ام. اما قطعا” دلایلی دارم.

   به نظر شما عجیب نیست که فردی همچون اقای خاوری که در راس تشکیلات بانکی کشور قرار داشت موفق به خروج پول و فرار از کشور گردید. همین اقای خاوری محاسن می گذاشت و در مراسمهای مذهبی و سیاسی شرکت می کرد.

   پس صحبت از نظارت و قانون در چنین سیستمهایی چه اداری و چه صنعتی بی معناست. وحتی نمی توان با کمک پلیس بین الملل (اینترپل) ایشان را به کشور برگرداند. واین نشان از ان دارد که مدیران علاوه بر حمایت بخشی از ارکان قدرت داخلی از حمایت نهادهای قدرت خارجی همچون بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیز برخوردارند و این سازمانها رفتارهای مدریتها را تعریف و تعیین می کنند.

   همانطور که در مسئله ۲۰۳۰ رهبر انقلاب با صراحت موضوع را افشا فرمودند و در اعلام نمودند که نباید سازمانهای خارجی همچون یونسکو برای سیستم اموزشی ما تصمیم بگیرند.
   همین مقدار ورود ایت الله خامنه ای کافی بود تا جلوی یک تهاجم فرهنگی خطرناک که سقوط اخلاقی جامعه و فروپاشی کانون خانواده ها را در پی داشت گرفته شود.

   اقای زاکانی یکی از نمایندگان سابق مجلس که اکنون در کسوت مسئولین بسیج هستند اعلام داشتند که برای بعصی از صنایع کشور ما در خارج از کشور تصمیم گیری می شودو این موضوع را فردی بیان کرده است که اشراف کامل برمسائل کشور در حوزه های داخلی و خارجی دارد. اقای زاکانی اعلام کردند که ترسی از افشای حقایق ندارند و حاضرند جانشان را در این راه تقدیم انقلاب کنند.

   امکان ندارد شما با گزارش در مورد تخلف و سوء استفاده های مدیران به هر کدام از تهادهایی که مد نظر شماست

   به نتیجه برسید.ممکن است به صحبتهای شما گوش دهند اما هر کدام بهانه ای برای شانه خالی کردن از زیر بار در می اورند.یکی می گوید وظیفه ما دخالت در این امور نیست و ما فقط گزارشهای سیاسی را پیگیری می کنیم. یکی دیگر می گوید ما گزارش شما را به مقامات بالاتر ارجاع می دهیم. دیگری می گوید که ما خودمان افرادی را درون هر سازمانی داریم که به ما گزارش می دهند و نیازی به گزارش و پیگیری شما نیست. و …….

   خوب وقتی افرادی همچون اقای توکلی نماینده محترم مردم تهران با ان قدرت و نفوذشان نمی توانند جلوی تخلفات در صنایع مختلف را بگیرند و به گزارشهای ایشان بی اعتنایی می شود و یا مسئولینی همچون اقایان زاکانی ،بذرپاش،سرلشکر رضایی و …با انتقادهایشان در مورد خطرات هشدار می دهند اما مسئولین مربوطه در هر سه قوه عملا” کاری انجام نمی دهند و مدیران بدون هیچ واهمه و ترسی کارخودشان را می کنند تنها راه حلی که به ذهن بنده می رسد ورود مستقیم رهبر انقلاب به این مسائل می باشد.

   کافیست مشابه رفتاری که با ۲۰۳۰ شد در مورد مدیریت کشور شود واجاره نداد سازمانهای خارجی رفتارهای مدیریتی را به نام دانش مدیریت و رفتار سیستمی به ما تحمیل کنند و اجازه ندهند به نام جدیت ، توحش و درنده خویی را در مدیران ایجاد کنند.

   در حد اکثر ۴۸ ساعت اینده مقاله دیگری خواهم فرستاد که بدون تعصب و با حوصله مطالعه کنید .(البته اگد مدیر محترم سایت همکاری نمایند و لطف و محبت کنند در سایتشان قرار دهند) با توجه به دیدگاهتان به نظر میرسد فردی صاحب فکر و اندیشه هستید.منتظر نظر شما هستم.

   در پایان به این سحن سردار نقدی اشاره می کنم که صاحبان قدرت سنگ بنای دنیا را بر پایه ظلم و ستم گذاشتند و اگر در جایی عدالت را اجرا می کنند برای کنترل جامعه است.

   موفق باشید.

 8. فرزاد گفت:

  باسلام
  بزرگوار فکر کنم منظور شما، اقای محمد باقرنوبخت باشه که به منصب سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور دست ایشان هست .پس پا از روی دم گربه بردار .درسته که معلم ابتدایی بود ولی از مرحوم کردان شما بهتر بود که دیپلم ردی داشت 😂😂😂😂😂😂 😂😂😂😂😂

  علیکم السلام
  مقاله فوق توسط یکی از بازدیدکنندگان این سایت نوشته شده و خودشان می توانند در همین بخش به نظر شما پاسخ دهند.
  مدیر سایت هیچگونه نظری در مورد این مقاله ندارد و این را هم در انتهای همان نوشتار بیان نموده است.
  البته من هم مانند شما این نوشته را خواندم . نویسنده آن تلاش کرده که برخی از مشکلات حوزه مدیریت و صنعت و اقتصاد را بدون توجه به جناح بندی ها مطرح کنند. چون ایشان در ابتدا نوشته (عامل بدبختی کشور ما نه برجام است و نه مواضع نظامیان و نه مواضع رییس جمهور) بنابراین قضاوت شما در مورد نوشته ایشان از نظر من قضاوت خوبی نیست که مستقیماً وارد مسایل جناحی شده اید. سطر های اول نوشته ایشان نشان می دهد که هدف ایشان کوبیدن اصلاحطلبان نیست که شما به جعل مدرک یکی از شخصیتهای رو کار آمده در دولت مورد حمایت اصولگرایان پرداخته اید.
  اگر می خواهید از نوشته ایشان انتقاد کنید به گونه ای بنویسید که بتوان نقد شما را بر نوشته ایشان منطبق دانست.
  ممنونم که سر زدید و نظر نوشتید.
  ایام همواره به کام

  • کرامت سلیمی گفت:

   با سلام و اخترام

   در این مقاله هیچ شخص خاصی مد نظر نیست و هدفم از انتشار ان این است که فضایی ایجاد شود تا مسئولین کشور از خطر مدیران افسار گسیخته و پنهانکار اگاه شوند.

   هرگاه با همان سرعت که یک روزه خوار را دستگیر می کنند و شلاق می زنند در مورد مدیران متخلف و خطاکار عمل نمایند
   و این مدیران متخلف را در ملا عام شلاق زدند می توان امید داشت که به سمت حل مشکلات حرکت نمود.

   متاسفانه در حال حاضر مدیران در حاشیه امنیت کامل قرار دارند و هیچ نهادی با تخلفات انها برخورد نمی کند.
   چه کسی به مدیران مصونیت داده است که هر طور دلشان بخواهد با نیروهای زیر مجموعه خود برخورد کنند ومانند برده با آنها رفتار نمایند و نام آن را هم رفتار سیستمی بگذارند.
   همیشه مردم انتظار دارند که رییس جمهور مشکلات را حل نماید اما تا زمانی که اختیارات مدیران در حوزه های مختلف مخصوصا” در حوزه نیروهای انسانی کاهش نیابد هیچ رییس جمهوری قادر به حل مشکلات نخواهد بود.

   در کشور ما خیلی از افراد فقط موفق می شوند مدیر شوند اما نمی توانند مدیر موفق شوند.

   با آرزوی سلامتی و شادکامی برای شما

   ممنونم که سر زدید و نظر منتقدین را مطالعه کردید و پاسخ دادید

   • حمداله گفت:

    سلام برومندان جامعه

    چند نکته در مورد مقاله مندرج فوق(مدیران)
    لازم بذکر است که حقیر حدودا ۱۸ سال مدیر دون پایه بودم

    ۱) مقاله نسبتا ضعیفی است
    آنچه ارائه شده است ، درصدی از مدیران را شامل می شود
    مدیران را در صورت کلی به سه دسته
    الف : مدیران پایه
    ب: مدیران میانی
    ج: مدیران ارشد (کلان )
    می شود تقسیم بندی نمود ، که دراین مقاله منظور نگارنده
    از مدیران ، کدام دسته را شامل می گردد ، مشخص نیست

    نکته : اگر شما در کتابخانه حضور داشته باشید
    باتوجه به سکوت در کتابخانه اگر ۲ نفر ، با صدای بلند صحبت کنند
    شما فقط تنها صدای آنها را خواهید شنید
    این افراد در اقلیت هستند ، ولی صدای آنها شنیده می شود
    آیا می شود ، افراد دیگر کتابخانه را با آنها جمع بست
    و گفته شود تمام افراد گتابخاته شلوغند

    ۲) به نظر حقیر در ایران عزیز ما خیلی از مسائل مدیریت تحت تاثیر مسائل جنبی دیگر قرار می گیرد ، وبرخلاف مقاله فوق مدیران از اختیارات کافی برخوردار نمی شوند و استقلالی در اعمال دستورات مقتضی خود ندارند که این امر هم منشعب از مسائل پیچیده دیگری است
    بطور مثال :
    در کشورهای پیشرفته اداری مثل ژابن که کشور آسیائی است
    قوانین سازمانها از بازخوردهای ارباب رجوع و از طریق پائین ترین رده صف الگو برداری می گردد ، حال آنکه در امثال کشور ما قوانین و تصمیمات از طرف ستاد (مدیران کلان) صادر می شود و گاها ، قابل اجر نیست و مسکوت باقی می ماند

    ۳) حقیر معتقدم : همیشه اطلاعات شغلی ، تخصصی ، عمومی
    بالادست باید خیلی بیشتر از پائین دست باشد
    این مورد زمانی پیاده می گردد که شایسته سالاری پیاده گردد
    شایسته سالاری هم در گرو ضابطه مند بودن است
    در کشور های اداری سالم ، ضابطه حاکم است
    ولی در کشور های در حال توسعه ، معمولا
    رابطه جای ضابطه را گرفته است
    و اکثر مدیران کلان از طریق رابطه گمارده می گرددند

    ۴) حقیر معتقدم : ۲ صد گفتار چو ۵/. گرردار نیست
    در خیلی از مسائل منجمله مدیریت کار آیی دارد
    خیلی ها گفتار بسیار خوبی ارائه می دهند ، ولی این گفتار یا عملی شدن نیست یا اگر عملی گردد در عمل چیز دیگری از آب در می آید
    یکی از دلائل مشکلات اداری کشورهای امثال ما کپی برداری از قوانین کشورهای دیگر است که با کشور ما اصلا سنخیتی ندارد

    ۵) حقیر معتقدم : کسی باید در جایگاه منتقد بنشیند که در جایگاهی همسان یا همسطح آن مورد انتقادی را داشته باشد
    در امثال کشور ما خیلی ها فقط انتقاد کردن را بلدند
    یک منتقد خوب کسی است که ضمن همسان و همسطح بودند
    راهکار منطقی و مناسبی با انتقاد خود ارائه دهند که هم علمی باشد و هم عملی

    این قصه را دراز دارد
    سر شما را بدرد نیاوریم

    قابل ذکر است :
    حقیر هم انتقادات زیادی به مدیران ارشد داشتم
    و گواه این کارم استعفای چندین باره ام و راهکارهای قابل اجرایم
    برای همین هم همیشه مغضوب القلوب بالادستان و محبوب القلوب پائین دستان بودم

    چند مورد را حقیر در حیطه وظایف خود انجام میدادم که زیاد مورد قبول دیگران نبود
    ۱) اگاه نمودن از حقوق اولیه ارباب رجوع
    ۲) نظارت مستمر بر کارکنان صف ( پاسخگو ها ، بررسی کننده ها ، انجام دهنده های مارها ، … )
    ۳) بالابردن اطلاعات علمی ، تخصصی ، بکار بردن تجربه های خوب حتی دیگران
    ۴) گوش شنوا و زبان نرم با ارائه منطق کاری
    ۵) پیگیری کارها تا اتمام کار و تشویق و توبیخ افراد صالح و کم کار
    ۶) تسهیل نمودن قانون برای انجام کارها بصورت قانونی و ضابطه مند
    وجلوگیری از مجاری غیرقانونی و ریشکن نمودن آنها
    و کارهای زیادی که در حوصله این جمع نیست

    حقیر در مخابرات شاغل بودم که جزء بهترین و شفافترین سازمانهاست (وزاتخانه)

    علیکم السلام …
    نقد و نوشته شما را خواندم
    نمی توانم نظری در مورد آن داشته باشم
    نویسنده مقاله آقای سلیمی می توانند در مورد آن نظر بدهند و از نوشته خود دفاع کنند
    قضاوت در مورد هر دو نوشته را به خوانندگان سایت واگذار می کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.