آخرین اخبار : 

تفاوت حکما با انبیاء

تفاوت حکما با انبیاء

اعلامیه افلاطون:

افلاطون اعلان کرده بود که هر کس بخواهد وارد خانه من شود باید علم هندسه و ریاضی او تکمیل باشد ولی فقط انبیاء بودند که با همه مردم تماس میگرفتند و در راه ارشاد و راهنمایی همه را به یک چشم میدیدند، مخصوصاً خاتم پیغمبران که از میان جزیرهالعرب مبعوث شد و بکوچه و بازار میآمد و مردم را دعوت به خدا میکرد. او را هدف سنگها قرار دادند و دیوانه‌اش میخواندند ولی او از این اعمال وحشیانه و انذار و تخویف مخالفین دلسرد نشده و همچنان به فعالیت خود ادامه داد و جهت آنان مثل یک پدر نسبت به فرزند دلسوزی می‌کرد.

حکماء فقط نوشتند و در میان جامعه به یادگار گذاردند و رفتند و یا قانون‌گذاران عالم در میان اتاق‌های دربسته قوانین وضع کردند و رفتند ولی هرگز اظهار شفقت و مرحمت و دلسوزی نسبت به خلق نداشتند.

حضرت موسی علیه‌السلام گوسفند فراری را نوازش می‌دهد:

این حضرت موسی بوده که می‌گویند گوسفندی از میان گوسفندان او فرار کرد و رفت حضرتش به دنبال آن حیوان روان شد و او را گرفت و نوازش داد!

ماها هم گاهی از اوقات از انبیاء فرار می‌کنیم، آنوقت آنها می‌آیند [تا اینجا صفحه ۲۱۸ کتاب] و با زبان ملاطفت‌آمیز خود به ما می‌گویند این فرار کردن برای شما سود ندارد، به بینید وقتی که (وحشی) عموی پیغمبر اسلام را در جنگ احد کشت و فرار کرد  یک روزی هم آمد و توبه کرد پیغمبر از او گذشت و او را مورد لطف و عنایت خود قرار داد.

پیغمبر اسلام بر فراز کوه صفا:

انبیاء مردم را مثل فرزندان خود می‌دانستند که برای حفظ آنان صدمه‌ها دیدند و متحمل انواع مشقات گردیدند، پیغمبر اسلام روزی بر فراز کوه صفا رفت و فرمود ای مردم اگر بگویم دشمنی از طرفی قصد شما کرده است قبول می‌کنید؟ گفتند بلی، فرمود : آیا هیچوقت از من دروغ شنیده‌اید و خیانت دیده‌اید؟ گفتند: نه؛ فرمود ای مردم این بتها را بشکنید که آنها دشمن شما هستند و شما را دعوت بسوی آتش می‌کنند، ابولهب گفت دیدید منظور او مخالفت با خدایان ما است آنگاه بنای مخالف با پیغمبر نهادند!}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: گفتار وعاظ(جلد دوم)/مولف: محمد مهدی تاج لنگرودی واعظ/ ناشر: دفتر نشر ممتاز، تهران/ چاپ دوازدهم، ۱۳۷۸/ سخنرانی فقید سعید مرحوم صدر اصفهانی از اصفهان/ صص ۲۱۸و۲۱۹

چاپ مطلب


  1. شمس2 گفت:

    ممنون که رای دادین

    مرسی

  2. شمس2 گفت:

    ممنون که رای دادین به دوستم زهرا

    متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.