آخرین اخبار : 

ورود اسلام به افغانستان

ورود اسلام به افغانستان

{دین مقدس اسلام در بخش اول سده هفتم میلادی توسط حضرت محمد علیهالسلام در سرزمین عربستان تبلیغ شد و تا پایان سده مذکور بر بخش بزرگی در آسیای شرقی و آفریقای شمالی گسترش یافت. عربها در اواسط سده هفتم میلادی در دو جبهه موازی به افغانستان وارد شدند. در شمال از طریق هرات و در جنوب از راه سیستان. جبهه شمالی در حوالی بلخ مرکز باختر با نیروی ترکان که در این وقت بر آن تسلط داشتند برخورد کرد و پس از در هم شکستن آن فتوحات خود را در سمت شمال در ماوراالنهر و در سمت مشرق در طخارستان گسترش داد. درین هنگام ضمن یک برخورد کوچک یک تعداد از چینیان بدست عربها اسیرشدند و از حسن اتفاق در بین شان چند تن از اهل حرفه موجود بودند که شغل کاغذسازی داشتند. اینان دستگاه کاغذسازی را در فلات ایران برای عربها پیگذاری کردند که نقش برجستهای را در شکوفایی علوم اسلامی درین سامان اجرا نمود(سرزمین مرکزی، ستوارت لگ، چاپ نیویارک، ۱۹۷۰، ص۱۷۳، ترجمه فرانسوی)

در جبهه جنوبی نیروی عرب پس از قایم نمودن پایگاه عملیاتش در سیستان به استقامت کابل جلو رفت اما به علت مقاومت سرسخت کابل شاهیان برهنی به گشودن آن موفق نشد و تقریبا دو سده دیگر سپری گردید تا اینکه یعقوب لیث صفاری بنیانگذاراولین دولت آزاد بومی ـ اسلامی در سیستان کابل را به طور نهایی فتح نموده  دین اسلام را در آن رایج ساخت.

گشوده شدن افغانستان به دست مسلمانان دگرگونی ژرفی را در ساختمان فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این سرزمین که از این به بعد به نام خراسان یا سرزمین مشرق شناخته شد وارد نمود. وابستگی به یک امپراطوری وسیع که در سمت مغرب تا کوه های [تا اینجا صفحه ۶ کتاب] پیرینه و در سمت مشرق تا قلل پامیر امتداد داشت موجب گسترش مبادلات تجارتی گردید و تعداد نفوس شهرهایی که این مبادلات در آن صورت می‌گرفت مانند هرات، بلخ و [… به صورت] بی‌سابقه افزونی یافت. کشاورزی نیز از موجود بودن بازار گسترده‌تر برای عرضه محصولات خود استفاده کرده و طبقه زمیندار میانه که دهقان نامیده میشد درین راه نقش موثرتری در جامعه کسب نمود. از نگاه فرهنگی هر چند هنرهای تمثیلی و شبیه‌سازی مانند تئاتر، هیکل‌تراشی و نقاشی به علت احکام دین مقدس اسلام از رواج افتاد اما علوم و ادبیات در نتیجه دستیابی به ذخایر فرهنگی یونان قدیم از طریق تراجم عربی آن در بغداد رونق تازه یافت و دانشمندان خراسان در انتقال آن به سرزمین‌هایی که بعدا از جانب مسلمانان در ترکستان و هندوستان گشوده شد نقش مهمی را ایفا نمودند.[تا اینجا صفحه ۷ کتاب]}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: افغانستان در پنج اخیر/ مولف: میر محمد صدیق فرهنگ/ ناشر: انجنیر احسان الله مایار/ تاریخ طبع: قوس ۱۳۶۷ خورشیدی برابر با ۱۹۸۸ میلادی/ چاپ دوم / مطبعه: آریانا آفست پرنترز، پیشاور ـ پاکستان

 

چاپ مطلب


 1. The Next World گفت:

  سلام.بابت لطفی که در حق ما داشتین بسیار ممنونم.از اینکه دیر به پیام تون رسیدگی کردم واقعا عذرخواهم.چند روزی دسترسی به اینترنت نداشتم.لینک سایت شما در هر دو سایت فارسی و انگلیسی ما و در آدرس های زیر قرار داده شد:

  http://thenextworld.ir/jahane-ayandeh/%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7/

  http://thenextworld.ir/links/

  ان شاءالله موفق و سربلند باشین.

  علیکم السلام

  متشکرم از تبادل لینکتان

  ما هم برای شما آرزوی توفیق داریم

 2. احمدی گفت:

  براستی اسلام چه قدمت طولانی دارد

  هزار و چهارصد سال

 3. Nasim گفت:

  ممنون از شما جالب بود

  متشکرم
  کسب رضایت شما از مطالب سایت هدف ماست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.