آخرین اخبار : 

زندگینامه آیت ­الله مدرس و پاسخ به استفتاء در مورد میرزاکوچک­ خان

زندگینامه آیت ­الله مدرس و پاسخ به استفتاء در مورد میرزاکوچک­ خان

{شهید مدرس فرزند سید اسماعیل در سال ۱۲۸۷ قمری در قریه «سرابه کچو» از توابع شهرستان اردستان دیده به جهان گشود و در سن شش سالگی به همراه خانواده ­اش به قمشه (شهرضا) مهاجرت کرد و تا سن چهارده سالگی تحت تعلیم جدش عالم جلیل­ القدر میر عبدالباقی تربیت شد و در سن شانزده سالگی، بنا به وصیت جدش جهت تحصیل به اصفهان، و پس از سیزده سال بهره ­مندی از محضر علما در سال ۱۳۱۱ ه ق عازم نجف اشرف گردید و مدت هفت سال از محضر بزرگانی چون آخوند ملامحمد کاظم خراسانی و سید محمد کاظم یزدی – قدس سرهما- ، استفاده برد و نفس گرم و کلام پر نفوذ آیت ­الله حاج میرزا حسن شیرازی در او تأثیر به سزایی داشته است. سپس در سال ۱۳۱۶ ه ق از نجف به اصفهان بازگشت و در مدرسه «جده کوچک» به تدریس فقه و اصول مشغول شد و در سال ۱۳۲۸ ه ق به عنوان یکی از روحانیون طراز اول، برای نظارت شرعیه بر امور مجلس شورای ملی از جانب علمای نجف برگزیده شد و به تهران آمد. او در پنج دوره مجلس، با شجاعت و شهامت ، وظیفه مرزبانی از [تا اینجا صفحه ۱۳۵ کتاب]مرزهای فکری و فرهنگی را از مسند نظارت و دیده بانی به خوبی ایفا کرد و سرانجام در غروب دهم آذر ۱۳۱۷ شمسی ۲۷ رمضان ۱۳۵۶ قمری ، پس از تحمل حدود ده سال تبعید و زندان ، توسط مأموران رضاخان در «کاشمر» به شهادت رسید.

شهید آیت­ الله مدرس ، از چهره­ های شجاع ، نکته ­سنج ، صریح ، حاضر جواب ، بصیر و حکیم بود و به سبب همین برجستگی­ های این مرد بزرگ بود که فقها و علما، امر مهم مرزبانی و نظارت شرعیه بر امور قوه مقننه را به مرحوم مدرس واگذار کرده بودند. او آزادی و آگاهی خویش را مدیون ایمان سرشار و روحیه قانع خویش می­داند و می­ فرماید:

«اگر من نسبت به بسیاری از اسرار آزادانه اظهار عقیده می­ کنم و هر حرف حقی را بی­ پروا ­می ­زنم برای آن است که چیزی ندارم و از کسی هم نمی­ خواهم. اگر شما هم بار خود را سبک کنید و توقع را کم نمایید آزاد می­ شوید… باید جان انسان از هرگونه قید و بندی آزاد باشد تا مراتب انسانیت و آزادگی خویش را حفظ نماید.»

گروهی از مسلمانان از آیت ­الله مدرس ، درباره ماهیت سردار جنگل، میرزا کوچک­ خان و مبارزه او استفتاء کردند و پرسیدند:

«آیا محاربه با جمعیتی که پنج سال است بنام «اتحاد اسلام» و «جنگلی­ ها» در حدود گیلان قیام کرده و عملاً خودشان را به تمام اهالی ایران معرفی نموده و جز حفاظت از نوامیس اسلامی و خواست استقلال مملکت و دفاع از دشمنان ایران و اسلام و قطع نفوذ و مداخلات ظالمانه و تعدیات جابرانه اجانب مقصد و مقصودی نداشته [تا اینجا صفحه ۱۳۶ کتاب] و ندارند و تنها جمعیتی که در تحت تأثیرات دیگران نبوده فقط به قوای مادی و معنوی ایرانی اتکا و احتکال داشته و حقیقتاً موجب افتخار و شرافت ایران و ایرانی است چه صورت دارد؟ آیا محاربه با این جمعیت در حکم محاربت و محاربه با امام زمان (عج) خواهد بود؟ حکم­الله را بیان نمایید»

مرحوم آیت­ الله مدرس در پاسخ نوشتند:

«بسم الله الرحمن الرحیم – حقیر از آقای میرزاکوچک­ خان و از اشخاصی که صمیمانه و صادقانه، با ایشان هم آواز بودند، نیت سویی نسبت به دیانت و صلاح مملکت نفهمیدم، بلکه جلوگیری از دخالت خارجه و نفوذ سیاست آنها در گیلان، عملیاتی بوده بس مقدس ، که بر هر مسلمانی لازم. خداوند همه ایرانیان را توفیق دهد که نیت و عملیات آنها را تعقیب و تقلید نماید. پر واضح است که طرفیت و ضدیت و محاربه با همچه جمعیتی مساعدت با کفر و معاندت با اسلام است»«فی شهر جمادی الثانی ۱۳۳۸ سید حسن مدرس»(حکایتهایی از زبان سرخ روحانی شهید سید حسن مدرس، ص ۱۵)[تا اینجا صفحه ۱۳۷ کتاب]}.۱

ارجاعات :

۱ـ کتاب : تأملات فرهنگی / مولف: سید رضا تقوی/ انتشارات نخیل/ چاپ سوم ۱۳۸۵ تهران/ صص ۱۳۵،۱۳۶،۱۳۷

چاپ مطلب

 1. سلام عرض ارادت
  من از وجود این سایت بینهایت متشکرم

  علیکم السلام
  نظر لطف شماست
  ما هم از حضور شما خرسندیم
  بهترین ها را برایتان آرزومندم

 2. ممنون خیلی دلم میخواست بخونم

  متشکرم از اینکه در وبسایت ما حضور یافتید و نظر نوشتید .
  مرسی

 3. بسیار متشکر از مطالب بسیار خوبتون

  ما هم از حضور و نظر لطفتان نسبت به مطالب این سایت خوشحالیم
  مرسی

 4. عالی بود مرسی

  متشکرم
  هم از حضور و هم از نظر لطفتان

 5. در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایتا هستید
  واقعا ممنون ..خسته نباشید.

  نظر لطف شماست
  از اینکه مطالب سایت مورد توجه شما قرار گرفت باعث افتخار ماست
  بهترین ها را برایتان آرزومندیم

 6. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.
  درود بر میرزای بزرگ ایران زمین

  علیکم السلام
  ممنون از نظر لطف شما
  ما هم به این بزرگ مرد گیلانی درود می فرستیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.