آخرین اخبار : 

سناریوی قتل ندا آقا سلطان

سناریوی قتل ندا آقا سلطان

{در همین ایام فیلمی مستند از حادثه به قتل رسیدن خانمی به نام «ندا آقا سلطان» در صدر برنامههای رسانه‌های تصویری ضد انقلاب و به ویژه شبکه بی.بی.سی فارسی قرار گرفت. این حادثه در روز ۳۰ خرداد درحوالی خیابان امیرآباد تهران در برابر دوربین‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده بود، صورت گرفته بود. تصاویر آن توسط فردی به نام «دکتر آرش حجازی» که خود در صحنه حاضر بوده و بلافاصله بعد از ماجرا به طور مشکوکی به خارج از کشور گریخته بود، در اختیار این شبکه‌های بیگانه قرار گرفته بود.

(آرش حجازی، دانشجوی در حال تحصیل در انگلستان، در حرکتی مشکوک دو روز بعد از آغاز درگیریها در تهران وارد کشور شده و فردای قتل آقا سلطان سریعا به انگلستان برمی‌گردد.) حجازی مدعی شده بود که ضارب ندا فردی بسیجی است که آنها وی را دستگیر و خلع سلاح و پس از گرفتن کارت شناسایی او را رها کرده‌اند.

با وجود اینکه مراجع اطلاعاتی و پزشکی قانونی، قتل خانم آقاسلطان را مشکوک و «بیشتر به یک سناریوی از قبل طراحی شده» اعلام کردند؛ اما شبکه‌های خبری با میدان‌داری تلویزیون‌های لس‌آنجلسی در اقدامی کاملاً هماهنگ، فیلم کشته شدن نامبرده را همراه با ارایه تفاسیر مختلف به طور مکرر پخش می‌کردند و طی آن، نوک اتهامات خود را متوجه نظام می‌نمودند .

شبکه تلویزیونی بی.بی.سی طی گزارشی تحت عنوان «ندا خواهان آزادی بود» در [تا اینجا صفحه ۲۶۷ کتاب] تاریخ اول تیر ماه، با انتشار تصاویری از لحظه مرگ ندا آقا سلطان، او را به عنوان «نمادی از کشته‌شدگان درگیری‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران» دانست که تنها «هدفش وطنش بود و برایش اهمیت داشت که در این راه قدم بردارد»(مصاحبه بی.بی.سی با کاسپین ماکان ۱/۴/۱۳۸۸) رسانه‌های نوشتاری انگلیس نیز عمده گزارشات و نوشته‌های خود را در تاریخ ۲۳ ژوئن به کشتن شدن ندا آقا سلطان اختصاص دادند. روزنامه «تایمز» در صفحه اول خود سه عکس مختلف از ندا آقا سلطان چاپ کرد و در صفحات داخلی به شرح ماجرای اصابت گلوله به ندا پرداخت. «جو جوزف» از مقاله نویسان روزنامه تایمز نیز موضوع خود را به چهره ندا و تبدیل شدن این تصویر به «نماد تظاهرات و اعتراض‌های ایران» اختصاص داد و نوشت: «معمولا در جریان هر شورش یا درگیری، یکی از تصویرها مربوط به این واقعه، تبدیل به تمثیلی می‌شود که بازگو کننده شرح آن واقعه است مانند جوانی که در میدان “تیان آن من” در پکن در مقابل تانک ارتش ایستاد». روزنامه “ایندیپندنت” هم مانند اکثر روزنامه‌های آن روز انگلیس به انتشار عکس‌هایی از ندا آقا سلطان، در بخش خبرهای جهانی خود پرداخت.

روزنامه “دیلی تلگراف” در گزارش روز چهارشنبه بیست و چهارم ژوئن در گزارشی به ندا آقاسلطان لقب “فرشته آزادی” داد.(امیرحسین کبیری، “قتل ندا آقاسلطان و پرواز پرنده ثار”، خبرگزاری جمهوری اسلامی۱۴/۴/۱۳۸۸، کد خبر ۵۶۹۸۵۵) بررسی دقیق فیلم و عکس‌های این واقعه دقیقا گویای یک برنامه از قبل طراحی شده است، که می‌توان با عنایت به شواهد تا حدودی آن را اثبات کرد.

۱ـ حرکت افراد مجاور ندا بعد از تیراندازی بسیار مشکوک و غیرعادی است؛ زیرا طبیعتا بعد از صدای تیر انسان اگر از قبل آماده نباشد خود را به زمین می‌اندازد. زیرا در این صحنه این اتفاق نیفتاد. [تا اینجا صفحه ۲۶۸ کتاب]

۲ـ فیلمبرداری مناسب تبلیغاتی از این واقعه بسیارحساب شده بوده و نمی‌تواند اتفاقی باشد.

۳ـ دادن تنفس مصنوعی به فرد تیر خورده تنها باعث هر چه سریعتر به گردش انداختن خون و مرگ مضروب می‌شود که کاملا عمدی در جهت کشتن فرد است. اینکه چطور دکتر حجازی که اتفاقا در آن صحنه حاضر بوده از این مساله بی‌اطلاع است؟ نیز از مسائل ابهام‌آمیز این حادثه می‌باشد.

۴ـ گلوله متعلق به اسلحه‌ای با کالیبر کوچک است که تنها از فاصله کم می‌تواند موثر باشد؛ بنابراین فرد ضارب باید بین افراد نزدیک ندا باشد تا گلوله وی موثر و به محل مورد نظر اصابت کند.

۵ـ فرد ضارب باید کاملا پشت سر ندا آقاسلطان بوده باشد تا مستقیم بتواند به قلب وی شلیک کند وگرنه گلوله به افراد دیگر اصابت می‌‎کرد و یا منحرف می‌شد.

۶ـ محل تجمعات آشوب‌طلبان بسیار دور بوده و نمی‌توانسته تیر از راه دور باشد.

۷ـ حضور اتفاقی! دکتر حجازی در صحنه، از دست داشتن وی در این حادثه حکایت دارد و به احتمال قوی گلوله توسط وی و یا یکی از همکارانش شلیک شده است. خروج فوری دکتر حجازی از ایران جهت جلوگیری از بازپرسی و کشف همین موضوع بوده است. م[ تا اینجا صفحه ۲۶۹ کتاب]}۱

ارجاعات:

۱ـ کتاب: گذر از فتنه ۸۸، جلد اول (بررسی و تحلیل انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و حوادث پس از آن)/ جمعی از نویسندگان/ تهیه کننده: معاونت سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه/ ناشر اعتدال، قم/ چاپ سوم ۱۳۸۹ / صص ۲۶۷،۲۶۸،۲۶۹

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.