آخرین اخبار : 

مشاغل نهی شده در اسلام ، شغل های ممنوعه

مشاغل نهی شده در اسلام ، شغل های ممنوعه 

                    16.indd

« عن اب الحسن موسی بن جعفر (ع) قال جاء رجل الی النبی (ص) فقال قد علمت هذا ابنی الکتابة ففی ای شیئی اسلمه ،

پدری آمد خدمت پیغمبر و عرضه داشت که من فرزندم را خواندن و نوشتن آموخته ام و حالا به چه کاری او را بگمارم ؟

فقال صلی الله علیه و آله لله ابوک و لا تسلمه فی خمسه ، فرمود : خدا پدرت را بیامرزد فرزندت را به پنج کار مگمار ، لا تسلمه سیاء و لاصائغاً و لا حناطاً و لا نخاساً و لاقصاباً ، فقال یا رسول الله و ماالسیاء فقال الذی یبیع الا کفان ، اول او را بکار کفن فروشی مگمار زیرا یتمنی فوت امتی کفن فروش آرزوی مرگ مردم را دارد ، وللمولود من امتی احب االی من ماطلعت علیه الشمس و اما الصائغ فانه یعاین غش الناس صائغ هم آن زرگری است که در عیار طلا تقلب می نماید ، و اما الحناط فانه یحتکر الطعام حناط هم محتکر ارزاق عمومی است ، و اما النخاس فانه اتی جبرئیل فقال یا محمد ان شرار امتک الذین یبیعون الناس فرمود : نخاس کسی است که کنیز و غلام می فروشد و بدترین امت چنین کسانی هستند .

و اما القصاب فانه یذبح حتی تذهب الرحمة من قلبه اما قصاب که آنقدر گوسفند را سر می برد تا اینکه رحم از دلش می رود و خدا صاحب قلب قسی را دوست نمی دارد و عمرش را کم می کند و به جهنمش می برد !!

این خبر بگوش قصابهای مدینه رسید همه اعتصاب کردند و دکانها را بستند و کسی گوسفندی را سر نبرید !

مردم به شکایت نزد پیغمبر آمدند . فرمود قصابها را حاضر کردند و از آنها توضیح خواست که چرا از شغل خود دست کشیده اید ؟ عرضه داشتند خود شما فرموده اید که این کار مایه ی سنگدلی است و سنگدل از رحمت خداوند به دور است .

فرمود بروید و مشغول کارتان بشوید اما با شما چند شرط دارم که اگر آنها را رعایت کنید من که پیغمبرم ضامن هستم که خدا شما را دوست بدارد و عمر شما را کوتاه نکند و در آخرت هم به بهشت ببرد .

اول : اینکه هر وقت خواستید گوسفندی را ذبح کنید آبش بدهید ،

دوم : گوسفند را که به مسلخ می برید با مهربانی ببرید آن حیوان را آزار نکنید ،

سیم : آنکه کارد را نشان گوسفند ندهید ،

چهارم : اینکه بره را جلو چشم مادر سر نبرید ،

پنجم : شتر را نحر کنید و گوسفند را ذبح نمایید ،

ششم : اوداج اربعه ی گوسفند را ببرید یعنی سر گوسفند را از قفا نبرید ،

هفتم : تا رمق در تن گوسفند است گوشت او را جدا نسازید »۱ .


 

ارجاعات


 

1 ـ کتاب :« گفتار وعاظ » جلد ۳  / مولف : محمد مهدی تاج لنگرودی واعظ / ناشر : دفتر نشر ممتاز / چاپ دوازدهم ۱۳۷۸ / سخنرانی فقید سعید مرحوم مغفور آقای سید محمد فصیح الزمان « از شیراز »   / صفحه  ۲۳۲ و ۲۳۳ و ۲۳۴

چاپ مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.