آخرین اخبار : 

داستان همت مادی ، همت عجوزه بنی اسرائیلی

داستان همت مادی ـ همت عجوزه بنی اسرائیلی

همت بلند

« گویند رسول خدا صلی الله علیه و آله در سفری بر عربی وارد شد . آن مرد از رسول اکرم (ص) تجلیل و تکریم به عمل آورد ولی وقتی که حضرتش اراده ی خدا حافظی کرد فرمود : « یا اعرابی سل حاجتک فانها مقضیه » ، هر مطلبی و حاجتی داری بگوی زیرا تمام حاجات شما بر آورده است . عرض کرد یا رسول الله « ناقه ای » به من مرحمت کنید که سوار شوم و چند « بز » بدهید که از شیر آنها استفاده کنم .

حضرت از این کم همتی خوشش نیامد ، فرمود چقدر همت پستی داشتی ای کاش در همت مثل عجوزه ی بنی اسرائیلی بودی .

عرض کرد همت عجوزه ی بنی اسرائیلی چه بود ؟ فرمود : وقتی که حضرت موسی (ع) با بنی اسرائیل از مصر بیرون آمدند راه را گم کردند و هوا تاریک شده بود ، علماء گفتند حضرت یوسف (ع) از ما عهد و پیمان گرفت که از مصر بیرون نرویم تا اینکه تابوت محتوی نعش حضرت یوسف را از نیل بیرون ببریم .

حضرت [ موسی (ع) ] فرمود : می دانید محل و جایگاه دفن او را ؟ گفتند از آن زمان تا حال کسی باقی نمانده مگر پیرزالی که می گوید من حاضر بودم روزیکه حضرت یوسف (ع) را در رود نیل انداختند . حضرت موسی (ع) فرمود آن عجوزه را حاضر کنید . حاضر شد .

قال علیه السلام « دلینی علی قبر یوسف » نشان بده که قبر یوسف (ع) در کجا است ؟

عجوزه گفت : « او تعطینی ما اسألک » هر چه بخواهم می دهید ؟ حضرت موسی فرمود چه حاجتی داری و چه می خواهی ؟

گفت : پیر شده ام و کورم ، دعا بفرمائید جوان و بینا شوم ، و دیگر اینکه در بهشت با شما باشم !!

حضرت موسی (ع) فرمود : هیچکدام از این پیشنهادات شما بر آورده نیست ، خطاب از جانب خداوندی رسید که هر دو را قبول کن ، حضرت خواهش وی را قبول کرد و دعا کرد و عجوزه به دعای وی و اجابت رب الارباب جوان و بینا گردید و فرمود که خداوند قرار داد که در بهشت با من همسایه باشی ،

عجوزه بعد از دریافت مطلب جای دفن یوسف (ع) را به آنان نشان داد و آنها غوص کردند و تابوت حضرت یوسف (ع) را بیرون آوردند ، آنگاه ماه روشن گردید و جسد یوسف (ع) را بردند در محلی که مقبره ی حضرت ابراهیم (ع) و اسحاق (ع) و یعقوب (ع) بود دفن کردند »۱ .

 


ارجاعات


 

1 ـ کتاب :« گفتار وعاظ » جلد ۳  / مولف : محمد مهدی تاج لنگرودی واعظ / ناشر : دفتر نشر ممتاز / چاپ دوازدهم ۱۳۷۸ / سخنرانی جناب آقای عبدالحسین واعظ زاده خراسانی « از نجف »  / صفحه  ۳۲۸ و ۳۲۹

چاپ مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.