آخرین اخبار : 

چرایی نام امام حسن (ع) و امام حسین (ع)

چرایی نام امام حسن و امام حسین (ع) :

                امام حسن و امام حسین

« ابن بابویه به اسناد معتبره از امام زین العابدین علیه السلام روایت کرده که فرمود چون امام حسن (ع) متولد شد فاطمه زهرا به امیرالمومنین (ع) عرض کرد او را نامی بگذار ، فرمود : در تعیین نام او به رسول خدا (ص) سبقت نمی گیریم .

پس او را در جامه ی زردی پیچیدند و خدمت رسول اکرم آوردند .آن حضرت فرمود : مگر نگفتم او را در جامه ی زرد نپیچید ! پس آن جامه را انداخت و او را در جامه ی سفیدی پیچید ، پس از امیرالمومنین (ع) پرسید که آیا نامی بر او نهاده ای ؟ آن جناب عرضکرد من در تعیین نام او به شما سبقت نمی گیرم .

حضرت رسول فرمود : من نیز بر پروردگارم سبقت نخواهم گرفت پس جبرئیل از طرف رب جلیل برای عرض تهنیت و مبارکباد به زمین آمد و عرض کرد : یا رسول الله علی (ع) نسبت به شما به منزله هارون است نسبت به موسی (ع) ، پس این مولود را به نام پسر بزرگ هارون (ع) بنام .

حضرت فرمود : نام او چه بود ؟ عرض کرد « شبر » . فرمود : لغت من عربی است جبرئیل گفت او را « حسن » نام گذار که به معنای « شبر » است .

و بعضی گویند فاطمه زهرا (س) نام او را « حرم » نهاد ، وقتی رسول خدا (ص) به خانه زهرا (س) آمد فرمود : آیا نامی بر او نهاده ای ؟ عرض کرد : آری او را « حرم » نام کرده ام . [ پیغمبر ] فرمود : نه  ! بلکه « حسن » نیکو است و من نام او را « حسن » نهادم . 

بعضی می گویند آنجناب تا زمان ولادت برادرش حسین (ع) « حرم » خوانده می شد ، پس جبرئیل آمد و گفت : باید این دو پسر را همنام دو پسر هارون گردانی که « شبر » و « شبیر » نام داشتند و رسول خدا معنای آن دو نام را برای دو فرزندش نام قرار داد که حسن (ع) باشد و حسین (ع) …»۱ .


ارجاعات


 

1 ـ کتاب :« گفتار وعاظ » جلد ۳  / مولف : محمد مهدی تاج لنگرودی واعظ / ناشر : دفتر نشر ممتاز / چاپ دوازدهم ۱۳۷۸ / سخنرانی جناب آقای حاج شیخ علی قاضی زاهدی « از گلپایگان »  / صفحه  ۲۴۳ و ۲۴۴

چاپ مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.