آخرین اخبار : 

علت قطع امامت در امام حسن و ادامه آن در فرزندان امام حسین (ع)

علت قطع امامت در امام حسن (ع) و علت ادامه آن در فرزندان امام حسین (ع)

ولادت امام حسن و امام حسین

امام حسن (ع)

« عالم ربانی و محقق همدانی ( مرحوم حاج آقا محمد رضا همدانی ) در کتاب انوار قدسیه در ذیل عهد ششم از عهود هفتگانه که از طرف خداوند یگانه راجع به امامت بسته شده می نویسد : چون حضرت زهرا سلام الله علیها حامله شد به حضرت مجتبی (ع) ، و ایام وضع حمل نزدیک شد ، رسول خدا را سفری پیش آمد پس به خانه حضرت زهرا (س) رفت تا هم دختر عزیز خود را دیدن کند و هم سرّی از اسرار و حکمتی از حکم الهی را بر ملا سازد . پس به حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود : من به سفر می روم ( و زود مراجعت می کنم ) اما در این میان فرزند تو متولد می شود او را شیر مده تا من برگردم ، نهی او ارشادی بود که نه حرمت داشت و نه کراهت .

رسول خدا به سفر رفت و در آن بین حضرت مجتبی (ع) متولد شد حضرت فاطمه زهرا (س) دو روز او را شیر نداد و پستان به دهان او نگذاشت ، روز سوم دید ضعف و گرسنگی و تشنگی بر فرزند نوزادش مستولی است ، پستان به دهان او نهاد و او را شیر داد ، عصر آن روز رسول خدا (ص) از سفر برگشت و به خانه ی فاطمه (س) رفت چون واقعه را به عرض او رسانیدند فرمود : از حسن گذشت و غرض او این بود که از فرزندان او امام نخواهند شد .

و چون حضرت زهرا به حسین (ع) حامله شد در نزدیکی وضع حمل باز رسول مختار (ص) را سفری جلو آمد و آن حضرت از فرط محبت و علاقه ای که به دخترش داشت ، رسم این بود که هر گاه به سفر یا غزوه ای می رفت آخرین کسی را که دیدن می نمود زهرا (س) بود و چون از سفر بر می گشت اول به دیدن زهرا (س) می رفت .

پس به خانه زهرا (س) رفت و او را خبر داد که حسین ات در این نزدیکی متولد می شود پس قدغن فرموده گفت این پسر را البته شیر نمیدهی تا من از سفر برگردم .

رسول خدا (ص) در سفر بود که ماه دو هفته متولد شد فاطمه زهرا (س) بر حسب نهی پدر او را شیر نداد ، روز سوم ولادت حضرت حسین (ع) پیغمبر اکرم از سفر برگشت و به نزد زهرا رفت و حسین ( ع) را طلبید و انگشت در دهان او نهاد و حسین (ع) بمکید و شیر از آن جاری شد ، و ایام فطام هر وقت حسین (ع) تشنه و یا گرسنه می شد او را می آوردند خدمت آنحضرت و او به همان نحو شیر می داد و پرورش می فرمود ، تا آنکه گوشت و پوست و استخوان سیدالشهداء (ع) از شیره ی جان رسول خدا پرورش یافت و چون عهد شهادت بین او و خداوند بسته شد خداوند در عوض مقرر فرمود که ائمه بعد از او از ذریه ی او باشند .

پس معلوم شد سبب آنکه فرزندان حضرت مجتبی امامت نیافتند به حسب ظاهر چه بوده … »۱ .

 


ارجاعات


 

1 ـ کتاب :« گفتار وعاظ » جلد ۳  / مولف : محمد مهدی تاج لنگرودی واعظ / ناشر : دفتر نشر ممتاز / چاپ دوازدهم ۱۳۷۸ / سخنرانی جناب آقای حاج شیخ علی قاضی زاهدی « از گلپایگان »  / صفحه  ۲۴۱ و ۲۴۲ و ۲۴۳

چاپ مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.